Sabina Slonková

Sabina Slonková je česká novinářka, která získala řadu ocenění za své dlouholeté systematické působení v oblasti investigativní žurnalistiky. Od roku 1991 pracovala 12 let v deníku MF DNES. Během tohoto období se nebojácně snažila o odhalování korupce a zákulisních intrik ve vysoké české politice, což ji zapletlo do dvou velkých kauz – v roce 2000 byla obviněna v kauze Olovo kvůli tomu, že odmítla policii sdělit, od koho se dozvěděla o pamfletu proti političce Petře Buzkové; v roce 2002 pak policie vyšetřovala objednání vraždy Slonkové, za které byl nakonec odsouzen Karel Srba. Od roku 2003 působila v Hospodářských novinách. V roce 2005 byla součástí týmu, který založil server Aktuálně.cz, v němž pak působila jako šéfreportérka.
1. ledna 2014 se stala po Robertu Čásenském šéfredaktorkou deníku MF DNES poté, co celé vydavatelství MAFRA koupil politik a podnikatel Andrej Babiš. V této pozici však působila pouze půl roku, do 1. července 2014, kdy dala výpověď. Svůj odchod později zdůvodnila tím, že nelze vést nezávislé noviny, pokud je vlastní politik.
Získala Cenu Ferdinanda Peroutky a Cenu 1. června za přínos demokracii. Je držitelkou několika Novinářských cen OSF. V roce 2005 získala Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2004.

Přednáška:
DEBATA: Lze v dnešní mediální krajině dosáhnout objektivity?