Celostátní kolo Fyzikální olympiády 2021

V březnu proběhlo on-line celostátní kolo letošní Fyzikální olympiády. Stejně jako loni, naše trio oktavánů (Magda Mišinová, Matěj Dvořák a Viktor Fukala) postoupilo po výborném výkonu v kole krajském (Magda skončila osmá, Matěj druhý a Viktor krajské kolo vyhrál) – už to samo stojí za pozornost: v nejvyšší kategorii jsou úlohy skutečně těžké a být i jen úspěšným řešitelem znamená podat kvalitní výkon. Přinést z krajského kola hned dvě nejvyšší medaile se nám na Kepleru podařilo naposledy asi před 15 lety.

Naši však zabodovali i v kole celostátním. Mezi padesátkou soutěžících z celé republiky se Magdě podařilo splnit kritéria úspěšné řešitelky (úlohy byly obtížné a téměř třetina soutěžících na úspěšného řešitele nedosáhla) a z osmého místa v kraji se dokázala umístit 32. v celé Čechii. Viktor Fukala celostátní kolo vyhrál a své fenomenální tažení českou Fyzikální olympiádou dovršil hattrickem – Českou republiku bude letos na Mezinárodní olympiádě reprezentovat potřetí! Matěj roste rok od roku a při jeho loučení s FO (výborný byl už loni) jsme mu přáli co nejvyšší umístění, tajně doufajíce, že by se mohl protlačit do první desítky. Matěj však doslova zazářil: s odstupem pár bodů skončil třetí v republice a domů přivezl nejen bronzovou medaili, ale i pozvánku do české reprezentace!

Než nám letošní maturanti odejdou a s nimi hvězdná sestava oktavánů (takto podobně si vede oktaván Filip Hůlek v chemii), sluší se všem včas poděkovat a popřát, aby je forma neopustila ani v reprezentačním dresu. Děkujeme a držíme palce.