EUSO 2014 v Athénách

Od 30. března do 6. dubna 2014 se v Athénách konala Vědecká olympiáda Evropské Unie. Český tým zlatý na EUSO 2014 v Athénách! Honza Petr z kvinty byl při tom!

Pro GJK není její existence ničím novým, před dvěma lety byla členkou týmu, co získal zlatou medaili, Lucie Studená, před pěti lety se jí účastnili Michal Turek a Tomáš Zeman, jenž byl členem týmu, co EUSO 2009 vyhrál.

Letos se této soutěže pro fyziky, chemiky a biology do sedmnácti let účastnilo 50 tříčlenných týmů z 25 zemí (každá země vysílá dva týmy). Zatímco některé jiné země Evropy vysílají týmy z jedné školy, Česká republika nominuje účastníky na základě výsledků z předmětových olympiád a následného soustředění (kterého se kromě mě zúčastnil z GJK ještě František Hurt a Danil Koževnikov).

Tématem úloh, tradičně spojeným s místem konání, byl v Řecku olivový olej a mořská voda. Například ve fyzikální části jsme experimentálně určovali, jakou má olivový olej viskozitu, jak láme světlo a jakou elektrickou vodivost mají různě koncentrované roztoky soli ve vodě.

Nakonec český tým B obsadil šestnácté místo a získal stříbrnou medaili. Za zmínku stojí fakt, že za fyzikální část získal ze všech týmů nejvyšší bodové ohodnocení. Český tým A dopadl ještě lépe – spolu s jedním německým týmem dělil třetí místo a získal zlatou medaili.

Odkaz na výsledky: http://euso2014.eu/downloads/euso2014-final-results.pdf

EUSO 2014

Čeští účastníci EUSA (zleva) – tým B: Jan Pražák, Simona Gabrielová, Lukáš Supík; tým A: Jan Petr, Hana Petržílková, Jiří Etrych; autor fotografie: Jan Kříž

Jan Petr, R5.A