Fyzikální olympiáda 2022

Skončil se letošní, 63. ročník Fyzikální olympiády a naši, především starší studenti, si vedli výborně. V nejvyšší kategorii A skončil v krajském kole Filip Oliver Klimoszek z oktávy čtvrtý a Josef Vácha ze 4.A donesl stříbrnou medaili za druhé místo. V celostátním kole v Plzni se pak Oliver umístil na cenném jedenáctém místě v republice a Josef skončil na senzačním místě čtvrtém, což ho kvalifikovalo na soustředění národního týmu. Tam se v náročném maratónu úloh a laboratorních prací propracoval dokonce na druhou příčku soupisky a bude Českou republiku reprezentovat na letošní Mezinárodní fyzikální olympiádě. Blahopřejeme!

Z krajského kolo kategorie B dovezl septimán Šimon Andrš zlatou medaili za první a Samuel Rosiar ze 3.A stříbrnou medaili za druhé místo, Jaromír Potůček ze 3.B skončil osmý. Hoši jsou výborní i v celostátním srovnání (Šimon sedmý, Samuel jedenáctý).

V nižších kategoriích druhých a prvních ročníků je znát mezera – vědět o sobě dal jen Maxmilián Tyx ze 2.B – v kategorii C obsadil v kraji páté místo (v republikovém srovnání je dvacátý) a pak nadějný Kamilo Tomáš z tercie, který se v krajském kole o rok vyšší kategorie E dokázal prosadit na slibné čtvrté místo.

Děkujeme všem i jen účastnícím se studentům, a medailistům zvlášť. Josefu Váchovi (a celému českému týmu) budeme v létě na Mezinárodní FO držet palce – tam už jsou úlohy tak obtížné, že každý získaný bod má cenu zlata.

Na rozloučenou ještě snad krátké ohlédnutí za právě odcházejícími maturanty: Josef Vácha, Teo Machart a také neskutečně matematicky silná sestava oktavánů (Filip Klimoszek, Šimon Rada, Matouš Šafránek, Nikita Ustinov, Lukáš Veškrna) vozila do keplerovské pokladnice několik let z Fyzikální i Matematické olympiády medaile nejvyšší ryzosti a odborným seminářům na GJK vtiskli spolu s ostatními (za všechny Bára Čurdová, Tomáš Macháček, Marek Maxa, David Pokorný, Adam Vorlíček) punc kvality, do níž budeme nyní musit několik let dorůstat.

Děkujeme, a kéž se vám daří dál i ve světové konkurenci. Budete nám chybět.