GJK na African Leadership Academy Montgomery Bell International Symposium 2023

Dvě studentky naší školy se na začátku dubna zúčastnily mezinárodního sympozia v jihoafrickém Johannesburgu.

Po krátké pauze, kdy se dnes již pro naši školu tradiční mezinárodní sympozium přesunulo online, měly letos dvě studentky našeho gymnázia opět možnost několik měsíců příprav a psaní esejí zakončit osobním setkáním se studenty z dalších partnerských škol. Tento rok se sympozium konalo v Johannesburgu v Jižní Africe a týkalo se tématu The Future of Work and the Just Economy, což je ve spojitosti se subsaharskou Afrikou důležitá, složitá a především nesmírně zajímavá oblast. 

Samotný výlet jsme si svým způsobem vysloužily několikaměsíční prací; studiem, esejemi a osobními projekty, jež jsme si navzájem s ostatními účastnickými zeměmi na místě odprezentovali. Kvalitě diskuze, kterou jsme na místě vedli, výrazně přispělo, že účastnické dvojice se sešly opravdu z celého světa. Mimo České republiky se účastnily školy ze Slovenska, USA, Japonska, Litvy, Pákistánu, Indie, Jihoafrické republiky a online se připojili i studenti z Kolumbie. 

Hlavní částí programu byla naše skupinová sezení, prezentace a debaty, ale pozváno bylo i několik odborných hostů, se kterými jsme mohli projednat všechny naše otázky. Všichni jsme měli i šanci blíže poznat jihoafrickou kulturu a historii. Navštívili jsme totiž i divadlo, kino, lví park a trh. Nejlepší částí cesty však byla společnost, v které jsme ji strávily. Ať už se jedná o naše spolubydlící a další studenty na kampusu školy, kolektiv účastníků sympozia nebo jednotlivé hosty, můžeme s klidem říct, že jsme se celou dobu příjemně bavily a domů jedeme inspirovány a se spoustou nových přátel. Dalším studentům tedy můžeme tuto akci jen a pouze doporučit.

Petra Jandová, Johana Kubištová