Julie a Marie píší o svém pobytu na škole v Rakousku 2016

Ahoj!

Zdravíme z rakouského Grazu, kde momentálně půl roku studujeme. Gymnázium, které zde navštěvujeme, se jmenuje Graz International Bilingual School (GIBS). Protože na školu chodí mnoho cizinců, probíhá výuka převážně v angličtině, popřípadě v němčině. Výklad v cizím jazyce je překvapivě menším problémem, než jsme se zpočátku obávaly. Úroveň cizích jazyků je velmi vysoká. Žáci zde již od začátku mají němčinu a angličtinu, poté si vybírají mezi španělštinou a francouzštinou, a jejich dalším vedlejším povinným jazykem je ruština, latina, franouzština či španělština. Co nás však velice potěšilo, je naše úroveň znalostí fyziky a zbylých přírodních věd v porovnání s ostatními.

Líbí se nám tady široká škála volitelných kurzů. Studenti zde mají možnost specializace už od prvního ročníku druhého stupně. My jsme si zvolily kurz Psychology of the exceptional, ve kterém se dozvídáme mnoho zajímavostí o psychických onemocněních, dále kurz astronomie, se kterým jsme byli na exkurzi v planetáriu, a jako třetí Aspects of nutrition and sports physiology, ve kterém se zaměřujeme na správnou výživu a sport.

Vstřícná je škola i vůči studentům, kteří mají s určitými předměty problémy. Pro cizince je zde možnost intenzivního kurzu němčiny, díky kterému jsou schopni velmi rychle se zapojit do normální výuky. Dále je zde možnost doučovacích kurzů z matematiky či konverzace s rodilými mluvčími ve španělštině a franouzštině. Studenti sami také nabízí doučování mladším žákům.

Škola v každém ročníku organizuje výjezd do zahraničí – například do Tuniska, Španělska, Ruska, Francie. Julča se letos zúčastní dubnového dvoutýdenního zájezdu do Ameriky, na který se velice těší.

Ačkoliv pro nás byla tato zkušenost velmi přínosná a potvrdila nám, že studium v zahraničí nebude problém, už se těšíme na náš návrat na GJK.

Přejeme vám hezké Vánoce, na viděnou v únoru!

Julia a Maria Lurfovy, R6.A a R7.A