Kepler a 64. ročník Fyzikální olympiády 2023

V květnu byl uzavřen 64. ročník Fyzikální olympiády a na Kepleru můžeme bilancovat. V nejvyšší kategorii A přivezla naše trojice řešitelů výsledky vynikající: v krajském kole byli všichni tři úspěšní, což v nejvyšším kole není samozřejmost: Šimon Andrš z oktávy skončil šestý, Jaromír Potůček ze 4.B čtvrtý a Samuel Rosiar ze 4.A krajské kolo suverénně se 40 body ze 40 možných vyhrál.Být úspěšným řešitelem v celostátním kole už představuje skutečně výkon. Mezi padesáti soutěžícímu z celé republiky se Jaromír Potůček umístil na velmi dobrém 21. místě a je to výkon hodný potlesku. Doslova však šokoval Šimon Andrš, když se dokázal v republikovém kole rychle zorientovat a dosáhnout na čtvrté místo v zemi! Samuel Rosiar zvládl roli favorita a z Chebu veze 3. místo a bronzovou medaili. Šimon a Samuel se tak kvalifikovali do širšího výběru pro reprezentaci České republiky na Mezinárodní Fyzikální olympiádě v červenci. Náročné soustředění plné testů nakonec vybralo pětici nejlepších. V ní se bohužel neudržel Šimon, který si nesl handikep z krajského kola: do kola celostátního totiž postoupil snad až z téměř poslední, padesáté pozice a senzační finiš v celostátním kole ani kvalitní výkony na soustředění mu k udržení se v reprezentační pětici nestačily. I tak je ale Šimonův výkon hrdinský. Samuel měl vstupní skóre podstatně příznivější a roli favorita potvrdil i na soustředění v Hradci Králové. Na IPhO do Japonska odjíždí coby reprezentant České republiky z první pozice! V létě mu budeme držet palce, ale poděkování zasluhují všichni tři.

V nižších kategoriích se potvrzuje trend patrný v posledních letech: nová generace čtyřletého gymnázia už má s náročností přípravy i úloh, byť v nižších kategoriích, potíže. V kategorii B jsme měli jediného soutěžícího – Maxmilian Tyx ze 3.B se vtěsnal do první desítky, stejně jako Barbora Herynková v kategorii C. Tam ještě zabodovali sextáni Metoděj Dvořák (osmý) a zlatou medaili a první místo přivezl Adam Řežábek – výborné, blahopřejeme.

V kategorii D ani E jsme úspěšného řešitele neměli. Všem soutěžícím děkujeme a do příštího ročníku zveme i ostatní zájemce schopné a s chutí přemýšlet a pracovat.

Kabinet Fyziky GJK.