Manětín 2019

6. června 2019 jsme se my, studenti 2.A, vydali s naší třídní profesorkou Michaelou Bečkovou a profesorkou Evou Neumannovou do Manětína. Na místní faře jsme strávili celkem 4 dny. Hned po příjezdu jsme se ubytovali a později jsme okusili naši první barokní ochutnávku, vařená jablka s cibulí, se slaninou a jáhly.

Druhý den jsme se ráno sešli, aby nám starosta Manětína Josef Gilbert Matuška ukázal Manětín. Začali jsme v kostele sv. Jana Křtitele, který se nachází přímo vedle fary. V kostele jsme se dozvěděli něco o historii Manětína, například jak téměř celý vyhořel, ale pak byl včetně kostela znovu postaven. Také jsme měli možnost si zahrát na varhany. Dále jsme šli směrem k hřbitovu a po cestě se něco dozvěděli o sochách, které jsme po cestě viděli. Příkladem jsou sochy reprezentující sedm ctností. U hřbitova jsme měli možnost podívat se do kostela, který byl uprostřed renovace. Po obědě jsme se šli podívat do místního zámku stejného jména. Večer jsme okusili naši druhou barokní ochutnávku. Jablečné šištičky se skořicovým přelivem.

V sobotu jsme se prošli do nedalekých Nečtin, kde jsme se naobědvali a nechali se provést po vesnici místním policistou Jiřím Kaprem. Pan Kapr nám pověděl mnoho o historii odsunů Němců a židovských rodin, které v Nečtinách žily. Dále jsme se prošli k hrobce rodiny Mensdorfů, jež měla velký dopad na obecnou lokalitu Nečtin. Barokní ochutnávka tohoto večera bylo hovězí po burgunsku.

V neděli jsme se autobusem a později vlakem vrátili po úspěšném barokním výletu do Prahy.