MUNICIPALITA III

Název projektu MUNICIPALITA III zněl zajímavě už sám o sobě. Když jsem se ještě k tomu dozvěděla, že jde o simulované zasedání ZMČ Praha 6, věděla jsem, že je to něco pro mě. Spolu s dvěma spolužáky a osmi prváky jsme se v úterý 28.11.2017 vydali směr úřad MČ Praha 6.

Tam nám zástupci Mladých občanů (MOB), organizátoři této akce, vysvětlili, co budeme dělat, a požádali nás, abychom se rozdělili do skupin po osmi lidech. Prváci zůstali spolu a tak jsem se já se spolužáky dostala do velice různorodé skupiny. Krom nás tří z GJK tam jsou dvě holky z Gymnázia Arabská a tři kluci z ANOA. Mimo tyto dvě další školy se projektu účastnili i studenti Gymnázia Nad Alejí. Přidělili nám koordinátora a začali jsme vymýšlet, co bychom na Praze 6 chtěli jinak. Zároveň jsme si vymysleli jméno klubu, vybrali předsedu a kandidáta na starostu.

Předsedkyní jsem se stala já a můj spolužák František Novák vyhrál volby a stal se tak naším starostou. Poté nás všechny František musel vyzvat, abychom přišli za dva týdny ve středu 13.12.2017 na zasedání ZMČ Praha 6 a tak skončilo naše první informativní setkání. Následoval týden práce na návrzích usnesení, které jsme měli prezentovat na zasedání. Vytvořili jsme si facebookovou skupinu, nasdíleli si usnesení a navzájem se v tom klubu o něco více poznali. Za další týden bylo zasedání.

Jako předsedkyně klubu jsem dohodla s dvěma dalšími kluby sloučení návrhů a tím našemu klubu dala možnost vystoupit s vícero usneseními. Klub prváků měl dvě usnesení, náš měl čtyři. Dokonce přišel i pravý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, aby nám pomohl upravit naše usnesení do reprezentativnější podoby. Zasedání začalo.

František měl hodně práce s vedením celého zasedání, ale zvládal to výborně. Rozpravy k jednotlivým usnesením byly opravdu podnětné a zajímavé. Bohužel jsme stihli za cca 5 hodin pouhých 12 usnesení z 18. Pana starostu Koláře však naše zasedání upřímně ohromilo a nabídl nám prostory ZMČ kdykoliv, kdy se tam nebude konat jiná akce. Sami jsme si odhlasovali další zasedání a tím to prozatím skončilo. Poznali jsme spoustu zajímavých lidí a myslím, že s nimi ještě dlouho zůstaneme v kontaktu.

Jana Beinová, septima

Fotky Martin Bláha

Fotografie https://www.prazskypatriot.cz/simulace-zasedani-zastupitelstva-radnice-prahy-6-v-rukou-studentu/