Ondra a Viktor na Winchester College 2018

Zdravíme, po Exeatu (tak se tady vznešeně říká jedinému volnému víkendu) posíláme prožitky z prvních tří týdnů pobytu na Winchester College.

Poté, co nás v den příletu mile přivítali na osobním čajovém dýchánku, jsme se každý zabydleli ve svém housu. Hned další den jsme byli jako každý vrženi do místního intenzivního života spojeného s náležitou dochvilností i řadou osobitých zvyuků (patří mezi ně např. notions — místní kreativní variace na téma anglického jazyka). Za dva úvodní týdny se nám podařilo vyplnit rozdíly v osnovách a když se vyskytne novota, jsou místní doni (vyučující) ochotni si ukrojit z vlastního času a poskytnout individuální hodinu.

První neděli nám bylo oběma dáno navštívit obligátní náboženskou aktivitu, za kterou  jsme si vybrali anglikánskou bohoslužbu. Navzdory kráse místních kostelů a poměrně aktuálnímu obsahu sdělení se Viktor při další příležitosti rozhodl pro alternativní Faith Circles, které spočívají v diskusi náboženských otázek podložené a motivované sledovaným multimediálním obsahem.

Mimoto je součástí zdejšího života je povinnost věnovat každý týden zhruba dvě hodiny svého času místní komunitě. Ondra pomáhá slepému běžci s orientací po dráze a Viktor si s dětmi povídá o matematice. Z dalších volnočasových aktivit docházíme na různé task times — hodiny navíc v průběhu večera věnované pokročilé látce, v našem případě ve fyzice a matematice, a Ondra hraje Winkies — místní svéráznou a jedinečnou variantu rugby a dochází na karate.

Nemůžeme také nevyřídit upřímné pozdravy Honzy a Kryštofa, kteří tu studují nastálo a před nedávnem se oba dostali na Oxford. Akademicky zde excelují do té míry, že je tady těžko vést řeč s jakýmkoliv donem, aniž aspoň o jednom z nich padne zmínka. Také jsou nás vždy ochotni zasvětit a v čemkoli nám pomoci; nedávno nás například prováděli po College.

Srdečně zdraví
Ondra a Viktor

P.S.: Příkládáme společnou fotku z historické části místní knihovny.