pIšQworky 2016 – Skočili jsme do toho po hlavě…

…přesně jak nás navádělo letošní motto soutěže středoškolských pětičlenných týmů v piškvorkách „pIšQworky“. Tento rok se jí účastnilo 1332 týmů ze stovek škol po celém Česku a Slovensku. Zhruba 3,00 ‰ z nich tvořily týmy z Keplera. A zanedbatelný vzorek to rozhodně nebyl.

Pravidla vyžadují, aby se týmy z jedné školy účastnily téhož oblastního turnaje (kterých bylo v Praze sedm), což bohužel znamená, že se v boji o dvě postupová místa do krajského turnaje nejspíše budou muset utkat mezi sebou. Přesto proběhla poctivá společná příprava a třetího listopadu jsme vyrazili na Gymnázium Jana Nerudy. Ze skupin postoupily všechny naše týmy – jeden sestával z kvintánů Emila Javůrka, Bedřicha Mazourka, Artema Usova, Adama Vavřicha a Ondřeje Zeleného, další tým tvořili Mirek Lžičař z 2.A, Richard Škultéty z 4.A, Roman Svoboda a Thomas Vaughan z 4.B a Kateřina Valachová z oktávy, spolu byli také Josef Polášek a Max Špachta z 1.B, Kryštof Borák z 2.B a David Macháček s Robinem Zenkerem z 3.C, a poslední tým se skládal z Jakuba Petra z kvarty, Ondřeje Škubala z 3.A a oktavánů Oldřicha Kose, Jana Petra a Davida Vokrouhlického. Naneštěstí však do finále postoupila (a tím si zajistila postup) jen poslední pětice, pojmenovaná Kepleráci. Co naplat, že ty zbylé obsadily krásné třetí, čtvrté a dělené páté místo.

2016_pisqorky01

Fotka týmu „Pět krevet pod nehet“, jenž skončil třetí, zprava stojí Kryštof Borák, David Macháček, Max Špachta, Robin Zenker a Josef Polášek (zdroj: http://pisqworky.cz/galerie/view/id/2716)

Krajské kolo proběhlo šestnáctého listopadu na Gymnáziu nad Štolou. Zpětně se ukázalo, že bychom bývali celý turnaj (stejně jako ten předchozí), vyhráli, i kdybychom byli jen tři.

Pětadvacátého listopadu nás tedy čekalo Grandfinále v Brně, na němž jsme v posledních dvou letech obsadili sedmé a čtvrté místo. Z obtížné skupiny jsme postoupili z druhého (posledního postupového) místa a čekal nás pavouk o prvních osm míst. Projevila se vyrovnanost našeho týmu a v každém ze zápasů se o převážení závěrečné skóre na naši stranu zasloužil někdo jiný. Rozhodně nebyla nouze o dramatické okamžiky, přes semifinále jsme se dostali i díky vyhrané hře, v níž našemu hráči zbyla poslední sekunda (po jejímž uplynutí by prohrál). Po dvou těsných výhrách 12:8 nás ve finále čekali obhájci loňského titulu. Zápas skončil nerozhodně 10:10 a bylo nutno rozhodnout pomocí jediné hry mezi nejlepšími hráči z každého týmu. Šampion protivníků do té doby neprohrál v soutěži jedinou hru, k tomu měl výhodu položení zahájení. Čtenář ale jistě již tuší, že hollywoodský scénář se naplnil až do happy endu. Což znamená, že:

Kepleráci se stali středoškolskými mistry Česka a Slovenska

2016_pisqorky02

Vítězná fotka, zleva stojí David Vokrouhlický, Oldřich Kos, Jan Petr, Ondřej Škubal a Jakub Petr (zdroj: https://www.facebook.com/pg/pisqworky/photos/?tab=album&album_id=10154106674582337)

Tak se jméno naší školy poprvé objevilo na putovním poháru. Ten zatím zůstává v Brně, odvézt si jej je možné, až ho táž škola vybojuje potřetí. Doufáme, že se to Keplerovi povede, byť u toho už všichni nebudeme (zvláštní to pocit, vždyť s Oldou jsme se soutěže účastnili již pošesté). Podaří se obhajoba v příštím, desátém, ročníku? Budeme držet palce!

Za Kepleráky Honza Petr