Poslední pozdrav z Winchesteru 2020

Vážená paní ředitelko, milí spolužáci!

Píšeme Vám třetí a zároveň poslední report z Winchesteru. Shrneme zde poslední události i své dojmy z celého pobytu. Celkově se druhý half-term nesl již v ponuré atmosféře, kterou do veřejného i školního života vnesl Virus. Zpočátku výuka probíhala normálně, ovšem časem ji jako nejdůležitější téma začaly nahrazovat úvahy nad možnými opatřeními, které škola v případě nouze může zavést. Tyto diskuze ostře kontrastovaly s přístupem britské vlády, kterou začínající pandemie nechávala chladnou. Našimi jedinými starostmi tedy zůstávaly naše školní povinnosti – zejména toy-time na fyziku a eseje na ekonomii.

Na exeat jsme odcestovali do Londýna v době počínajících razantnějších opatření české vlády, a ač jsme tam původně přijeli obdivovat londýnskou architekturu a památky, stahovala se nad námi mračna českých nouzových opatření, která vyústila ve Filipův pondělní odjezd do Čech.

My s Josefem jsme si udržovali víru v poklidný průběh následujících dní, avšak náš pobyt byl znenadání ukončen, když nám bylo ve středu oznámeno, že je zrušena výuka. Naštěstí jsme stále měli možnost přebookovat si let a v pátek se navracíme v matičku Czechii.

Poslední dny – středa a čtvrtek – měly značně nostalgický nádech. Na mém Housu, který hostil i cizí studenty, kteří nemohli ihned odjet, bylo ve středu večer šest lidí, kterýžto počet se ve čtvrtek smrsknul na tři. Volný čas jsme s Josefem trávili balením a výrobou roušek ve školní dílně, která jako jediná školní instituce zůstala otevřena. Výsledkem naší tvorby byly roušky co možná nejbizarnější – uzpůsobené na odstrašení jakékoliv nákazy. S klidem v duši teď sedíme v letadle a čekáme na poklidné přistání.

Závěrem bychom chtěli poděkovat naší škole, a to zejména paní profesorce Škampové a paní ředitelce Landsingerové, za celý tento zážitek. Kromě toho, že jsme si tím značně rozšířili své obzory, poznali britský vzdělávací systém i spoustu skvělých lidí, šlo o skvělý zážitek z hlediska kulturního. Náš dík patří také zdejšímu personálu a našim housemasterům, matronám a učitelům, kteří se zasadili o naši hladkou integraci a vynikající studijní prostředí.

Děkujeme vám všem!

Zdraví

Jan Růžička (3.A), Josef Vácha (2.A), Filip Oliver Klimoszek (R6.A)