Pozdrav z Oundle 2023

Dobrý den, 

hlásíme se z Oundle School! Ač se to může zdát nemožné, náš pobyt se už překlopil do druhé půlky, a tak je toho hodně, o co se s vámi můžeme podělit!

Do malého městečka Oundle, asi 100 kilometrů na sever od Londýna uprostřed britských “Midlands”, jsme dorazili první listopadovou neděli. Ve škole nás přivítali jako jedny z prvních, takže jsme měli dost času si prohlédnout domy s našimi Housemastery, ve kterých do Vánoc budeme bydlet. Oundle je obrovská škola, jedna z největších “boarding schools” v celé Anglii (vždyť tu taky studuje a bydlí přes 1100 studentů!), ale nenajdete tu jediného člověka, který by nebyl milý a ochotný vám s něčím pomoct. Během prvního, nejnáročnějšího týdne, kdy jsme se ztráceli v uličkách malebného městečka hledajíce učebny politiky, inženýrství nebo historie umění, jsme se vždycky mohli na ulici někoho zeptat, a on nás naštěstí s radostí nasměroval. Skupina energických a vstřícných profesorů, na jejichž hodinách se vždy něco děje, jenom dotváří zdejší fantastickou atmosféru, kterou na škole máme možnost zažívat. Na spoustu místních tradic, jako třeba že se o velké přestávce chodí na svačinu do Tesca, nebo že se učebnice nosí v podpaží, jsme si už zvykli s nejmenšími obtížemi.

Není to tu ale jenom o studiu, protože Oundle nabízí i spoustu možností jak trávit čas i po škole. Přes množství sborů, kapel, zajímavých přednášek (zrovna dnes tu přednáší hlavní inženýr týmu Mercedes F1), sportů (oba hrajeme fives a musíme poděkovat Filipovi za super radu), zkrátka pro každého tu je něco, co může dělat. A kdyby ne, tak si pořád můžete vždycky zajít do posilovny, krásné knihovny, nebo jen tak s kamarády do města, prostě se tu nejde nudit! V našich pokojích se tu už cítíme jako doma, a i přes všechny stereotypy a očekávání o britském jídle můžeme říct, že tu vlastně vaří fakt dobře (až na nějaké typicky britské výjimky.)

Oundle je fantastická zkušenost, ukázka toho že škola se dá dělat i jinak. Je to nejen jedinečná možnost jak si otestovat a zlepšit naší znalost angličtiny, ale taky skvělá šance poznat nové lidi a vyzkoušet si věci, co si v Česku nevyzkoušíte. Čas vám tu ale utíká rychle, proto je nejdůležitější si všechno naplno užít.

Přejeme vám hezký Advent z daleké Anglie a děkujeme všem, kteří se podíleli na tom, abychom tenhle úžasný zážitek mohli zažít,

Adam & Kuba