Pražský studentský summit

Ve dnech 6. – 9. března 2015 se dva ze studentů GJK zúčastnili konference Pražského studentského summitu (PSS), který je již dvacet let pořádán Asociací pro mezinárodní otázky (AMO). Intenzivní jednání bylo vyvrcholením souboru přípravných workshopů, které se konaly na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zahájení, jež bylo určeno na pátek 6. 3., proběhlo v plně formálním prostředí hotelu Ambasador na Václavském náměstí a zúčastnilo se jej několikero významných hostů, jako například Lubomír Zaorálek, Věra Jourová či velvyslanci USA a Kanady. Následovaly tři dny vyčerpávajícího jednání, které se však konaly již v poněkud účelovějších prostorách Kongresového centra.

PSS letos organizoval celkem čtyři modely – NATO, OSN, EU a Visegradskou skupinu. Studenti GJK se zúčastnili dvou z nich – Ester Friedlaenderová za Slovinsko v modelu Severoatlantické aliance a Jiří Grosman za Mauritánii v modelu Spojených národů. Oba studenti patřili, dle slov předsednictva PSS, k ceněným delegátům. Výsledkem jednání pak byly dokumenty řešící současné, nejen globální problémy. A třeba takto pak vypadala výsledná resoluce: Resoluce UNEP – XX.pdf

Více informací najdete na stránkách http://www.studentsummit.cz/