Přednáška: Voda, samá voda

V úterý 6. 10. 2015 se 1. a 2. vyučovací hodinu v aule GJK konala přednáška Prof. Mgr. Pavla Jungwirtha, Ph.D a Phila Masona, Ph.D – Voda, samá voda.

2015_prednaska_voda02 2015_prednaska_voda03 2015_prednaska_voda01

V první třetině přednášky jsme viděli explozivní reakce sodíku s vodou kapalnou i s ledem. Pár odvážlivců ze strany studentů napomohlo svou asistencí k jejich nastartování.

Projektilem vystřeleným z dětské pistole byla spuštěna jedna z nich, jindy bylo třeba vzít do ruky kladivo. Sodík a draslík známe z našich učeben jako pevné látky, v aule jsme měli  možnost pozorovat jejich kapalnou směs, jejíž malá kapka, po kápnutí do nádoby s vodou,  iniciovala prudkou exotermní reakci.

Ve druhé třetině jsme sledovali záznamy záběrů ultrarychlé kamery, která snímala průběh  výše zmíněných reakcí. Dozvěděli jsme se, že při přechodu elektronů z kovu do vody se na  povrchu kovu vytváří velký kladný náboj, který překoná povrchové napětí kovu, a kov se  roztříští do malých jehliček. Díky výrazně větší reakční ploše mezi sodíkem a vodou probíhá reakce velmi prudce. Molekulové simulace, vytvořené týmem Pavla Jungwirtha, usnadnily  představu probíhajícího děje.

Záhada s ledem, který klesá ke dnu, byla studenty objasněna :-) a následovala ochutnávka vody.

Na diskuzi zbylo posledních pět minut…

Záznam přednášky prof. Pavla Jungwirtha s pokusy Phila Masona:


Pokud vás přednáška zaujala, můžete se těšit na další. Na konec listopadu nebo začátek prosince chystáme přednášku z toxikologie s RNDr. Janou Punčochářovou.