Sbírka a debata Světlo pro Bachmut

“Je jedno kolik baterek se vybere. Vyjádření sounáležitosti od školních dětí v České republice je pro lidi možná daleko větším povzbuzením. A třeba se i objeví někdo s elektrocentrálou.” Český učitel Milan Švrčina se aktivně účastnil bojů na Ukrajině, po zranění a návratu do Čech pořádá krátce debaty na školách a sbírku pomoci civilním obětem války Světlo pro Bachmut.

Válka v oblastech bojů na Ukrajině poškodila infrastrukturu. Lidé obvykle nemají přístup k elektřině, teplé vodě a mnohdy ani k plynu. Místní dobročinné organizace E-Volunteer (www.evolunteer.charity) a Milosrdné sestry (www.sister-mercy.com.ua) aktuálně shánějí pro tyto lidi baterky, svítidla (čelovky, dílenská svítidla, ruční reflektory), powerbanky a elektrocentrály. Všechen materiál vybraný v této sbírce odveze pořadatel osobně na přelomu ledna a února do Charkova při svém návratu na Ukrajinu.

Do krabice prosím přinášejte baterky AAA, AA, tlusté svíčky, případně výše zmíněná svítidla. Krabice bude na škole od úterý do konce týdne. Víte-li o elektrocentrále o výkonu 2 až 6 kW, kterou by byl její majitel ochoten na Ukrajinu věnovat, prosím volejte nebo pište prosím na telefon 705 123 920.

Pár slov Milana Švrčiny k námětům na debatu: “Měl jsem ve válce velké štěstí i v tom, že jsem neviděl mnoho hrůz. Byl jsem na frontě zraněn mezi prvními. Je s podivem, že právě v podmínkách války najednou člověk daleko lépe porozumí české poezii (Země mluví, Dyk) i Žalmům – ta zaslíbení získávájí barvy, když člověku nad hlavou létají dělostřelecké granáty.”