Simulované soudní jednání na Právnické fakultě UK

Co je ještě žert a co už vážná věc? Odpověď na tuto otázku hledali studenti 4.C při simulovaném soudním jednání na Právnické fakultě Univerzity Karlovy pod odborným vedením studentky práv Zuzany Jurové.

Přípravy k simulovanému soudu probíhaly již od začátku listopadu, kdy se celá třída seznámila nejen s případem, ale také se základy fungování trestního procesu. Studenti si poté rozdělili role soudců, státních zástupců, obhájců, obžalovaného, poškozené, svědků, zapisovatelky, novinářů nebo justiční stráže a připravovali se průběžně na poslední listopadové úterý, kdy se na dvě hodiny stali aktéry trestněprávního případu Nevinný žert, založeného na skutečnosti.

Jak soudní jednání proběhlo a jak soudci rozhodli, informují níže novinářky Viktoria Nováková a Kateřina Ouzká.

Soud zprostil viny studenta obviněného za sexuální obtěžování

Okresní soud v Olomouci v úterý odpoledne zprostil obžaloby studenta olomouckého gymnázia Petra Kuruce (18), obviněného ze sexuálního obtěžování spolužačky Veroniky Jánské (18).

Kuruc údajně v budově olomouckého gymnázia nejprve poškozenou přes její odpor unesl na pánské toalety, kde se ji měl podle výpovědi poškozené dotýkat přes oblečení na hrudi a v rozkroku. Jánská se snažila z jeho sevření vymanit a prý na sebe upozorňovala křikem. Po incidentu odběhla do třídy, kde se rozbrečela.

Vedení školy Kurucovi udělilo sníženou známku z chování, a i jeho obecný prospěch ve škole se jako následek incidentu výrazně zhoršil.

Obžalovaný údajně projevil lítost nad svým činem a poškozené se omluvil. Jánská však žádnou omluvu nezaznamenala.

Obžalovanému původně hrozil trest odnětí svobody na tři roky a peněžitá náhrada poškozené ve výši desítek tisíc korun. Svědci však neposkytli dostatečně přesvědčivé výpovědi a soud tak nemohl jednoznačně určit, co přesně se v ten den událo, a Kuruce tak zprostil obvinění.