Stříbro na 14. ročníku EUSO (European Union Science Olympiad)

Náš Jan Preiss ze sexty se vrátil s delegací České republiky ze soutěže EUSO se stříbrnou medailí.

EUSO je určena pro tříčlenné týmy středoškolských studentů ve věku do 17 let, jejich úkolem je řešit společně přesahové problémy z fyziky, chemie a biologie.

Letošní EUSO hostilo Estonsko, soutěž se uskutečnila v univerzitním městě Tartu, slavnostní zakončení proběhlo v hlavním městě – Tallinnu. Soutěže se zúčastnilo 46 týmů z 23 zemí EU a další dva estonské týmy mimo soutěž.

Soutěž byla organizovaná na vysoké úrovni, experimentální úlohy byly zajímavé, náročné, avšak úměrné věku soutěžících. Společným tématem všech úloh prvního soutěžního dne bylo mléko a mléčné výrobky, druhý soutěžní den studenti zkoumali vlastnosti bateriových článků.

Českou republiku reprezentovaly dva týmy vybrané na základě výsledků soustředění v listopadu 2015 (pozvánku na soustředění obdrželo 24 nejlepších řešitelů předmětových olympiád (biologie, fyzika, chemie) v daných věkových kategoriích), náš Jan Preiss patřil za fyziku do druhého týmu.

Obě česká družstva získala stříbrné medaile, a to za 6. a 17. místo (ze 46 soutěžících týmů). Všichni naši se EUSO zúčastnili poprvé, o to je jejich úspěch cennější. Český tým A přitom zůstal těsně pod zlatým stupínkem.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal tým A Německa, na druhém místě skončil překvapivě tým A z Portugalska a třetí místo obsadil slovenský tým A.

Blahopřejeme české reprezentaci a Honzovi především.

2016_EUSO

Česká delegace na EUSO 2016.