Turnaj Debatní ligy v Jaroměři 2016

O víkendu 21.-23. října 2016 proběhl v Jaroměři první turnaj XXII. ročníku Debatní ligy. Vedle dalších 100 účastníků se jej zúčastnilo také šest studentů z naší školy. Tým Amanzi ve složení Anna Hoffmanová, Jakub Drahorád a Josef Škrdlík se v anglické sekci turnaje umístil na 3. místě. Tým  KepleRSM Samuela Galana, Mirka Lžičaře a Richarda Škultétyho pak v české sekci turnaje skončil 13.

„Na turnaj jsem se v rámci debatního klubu na GJK, který pravidelně navštěvuji, vydal již podruhé. V Jaroměři mě čekalo debatování dvou tezí, jež se zabývaly snižováním příjmové nerovnosti v Evropské unii a efektivitou války proti terorismu. Pokud bychom se na debatu měli podívat ze vzdělávacího hlediska, je na ní velmi zajímavé to, že si nestačí jen nastudovat danou problematiku, ale je třeba se v ní dokonale orientovat – hledat v ní kontroverze, analyzovat nabízející se spory, daný postoj přijmout za svůj a následně jej uhájit před oponenty. Taková debata pak přináší řadu skvělých momentů, od zábavných až po stresující. I přes spíše průměrný výsledek našeho týmu jsem se vrátil plný pozitivních dojmů z relativně kvalitních debat a s vědomím toho, že jsem se v debatních schopnostech posunul zase o kousek dál,“ shrnul svůj pocit z účasti na turnaji  Samuel z 2.A.

Turnaje Debatní ligy, pořádané jak v češtině, tak angličtině, se v různých městech České republiky konají po celý školní rok. Pro nejlepší týmy pak vrcholí Finálem Debatní ligy, které probíhá na jaře v Senátu. Paralelně s nimi se potom konají mezinárodní turnaje, v rámci  nichž se naši studenti ještě v tomto roce chystají vypravit například do Hamburku nebo Záhřebu.

Samotný debatní klub na naší škole funguje již druhým rokem. Schůzky, na nichž je možné se v debatování zdokonalovat a zároveň si doplňovat základní přehled v oblasti politologie, ekonomie a práva, se konají každou středu od 16:00 v H1.3. Vede je Richard Gracla, který se vzděláváním pomocí debaty dlouhodobě profesionálně zabývá a mimo jiné například jezdí pravidelně rozhodovat  na Mistrovství světa v debatování. Otevřeny jsou studentům všech ročníků bez ohledu na to, jak zkušení v debatování jsou.

Ríša - DL Mirek - DL