Viktor Fukala na Mezinárodní fyzikální olympiádě 2020

Skvělá zpráva přišla od delegace českého týmu pro Mezinárodní fyzikální olympiádu. Na místo zrušené Mezinárodní fyzikální olympiády, která se měla uskutečnit loni v červenci, proběhla od 7. do 15. prosince 2020 Mezinárodní distribuovaná fyzikální olympiáda (IdPhO).

Do českého týmu bylo tradičně pozváno 5 nejlepších soutěžících z celostátního kola, mezi nimi již podruhé také náš student Viktor Fukala z oktávy.

Soutěžící byli během soutěže ubytovaní v Hradci Králové, kam také přijeli zástupci organizační komise, aby dohlíželi na regulérní průběh soutěže a zajistili jednotné provedení experimentální úlohy.

Předseda české FO a vedoucí týmu doc. Kříž hodnotí zadané úlohy jako extrémně těžké, nicméně naši reprezentanti si v konkurenci soutěžících z 37 států vedli dobře. Získali jsme dvě stříbrné medaile a náš Viktor jednu z nich, přičemž byl velice blízko k medaili zlaté: z kategorie stříbrných byl ze všech nejlepší. Další tři naši získali medaile bronzové.

Dominantní postavení ve Fyzikálně olympiádě opět potvrdili Číňané obsadili všech prvních pět míst, a k tomu se na šesté až desáté příčce umístili Rusové…

Pro nás je nejcennější následující informace: Viktor Fukala obsadil v absolutním pořadí 18. místo na světě!

Nezbývá než smeknout: na takový výsledek dosud v Mezinárodní FO dosáhlo v celé historii české reprezentace jen několik málo studentů. Děkujeme, Viktore, a držíme palce, aby Vám to vyšlo i do třetice – Viktor s ohledem na svůj věk může soutěžit ještě i letos!