Bezpečí na Internetu

Internet

Internet je dnes všude, nejen doma. Nejde „trvale“ vypnout, nejde zakázat. Je ve škole. V chytrém telefonu, tabletu, notebooku … Když ne mobilní, tak přes volně dostupné Wi-Fi. U kamaráda. V knihovně. Zajímejte se o to, co Vaše děti na internetu dělají … ne vždy dokáží zcela zvážit veškeré důsledky svého chování.

Pravidla pro rodiče k bezpečnějšímu užívání internetu jejich dětmi:

Nástrahy Internetu

1. Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšíte i svou znalost internetu.
  2. Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
  3. Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně, jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole. (nadsázkou je toto video „Ve skutečném světě byste své děti chránili“ – http://www.youtube.com/watch?v=DtRaqtdq9YU)
  4. Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.
  5. Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.
  6. Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit (nikoli odstranit) jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
  7. Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi, buďte přáteli na FB.
  8. Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
  9. Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády? Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
  10. O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.

Převzato z: http://www.pomoc-online.cz/jsem-rodic/tipy-a-rady-jak-ochranit-sve-deti na-internetu

S čím se mohou děti na internetu setkat

Seznamte se s pojmy, jako je kyberšikana, prostituce na internetu nebo pedofilie, a nezavírejte před nimi oči.

Přehledně popsáno např. zde:

Další zajímavé odkazy:

Další aktivity