Celostátní kolo Fyzikální olympiády 2019

Vynikajícího výsledku dosáhli naši studenti na celostátním kole letošního 60. ročníku Fyzikální olympiády v Hradci Králové. Už v krajském kole předvedli naši Josef Uher ze 4.C a Viktor Fukala (R6.A) velkou jízdu: Josef přinesl stříbrnou medaili za skvělé druhé místo a Viktor dokonce vyhrál, a to se ztrátou jediného půlbodu ze 40 možných! (V první desítce se umístili ještě Jakub Horský ze septimy a Michal Gregor ze 4.B, ale bodový zisk jim neumožnil získat statut úspěšného řešitele).

Mezi 51 nejlepších řešitelů z celé ČR oba hoši postoupili. Soutěžilo se po dobu dvou dnů. Teoretické úlohy zahrnovaly hydrostatiku a hydrodynamiku, vtipnou úlohu spojující poznatky z optiky s termodynamikou, chytrý slepenec úloh z rozmanitých oborů spojených myšlenkou tvarové podobnosti a konečně nepříjemnou, náročnou úlohu z fyziky těžkých nuklidů. Experiment druhého dne byl také obtížný – pěknou úlohu zkoumat a měřit podmínky magnetické levitace navrhli mladí hradečtí fyzici se zkušeností z mezinárodních olympiád a na její kvalitě to bylo znát.

Naši mile překvapili. Josef Uher zúročil čtyřletou houževnatou fyzikální práci a obsadil v republice skvělé 14. místo (do kategorie vítězů mu chyběly tři body), Viktor Fukala se probojoval až na pátou příčku, což je tím senzační úspěch, že je teprve studentem sexty a že tato pozice jej deleguje na jarní obtížná, ale vydatná soustředění širšího výběru českých studentů pro letošní Mezinárodní fyzikální olympiádu.

Hochům za celou Keplerku blahopřejeme a Viktorovi budeme držet palce.

Kabinet fyziky.