Colegio Claustro Moderno Winchester International Symposium 2016

Tradiční Winchester International Symposium proběhlo od 17. do 23. března 2016 v Bogotě v Kolumbii. Jaké to bylo na VII. ročníku symposia, píší Tereza s Eliškou, které zde reprezentovaly naše gymnázium.

COLEGIO CLAUSTRO MODERNO: WINCHESTER INTERNATIONAL SYMPOSIUM

Traditional Music – The Expression of Our Culture

March 17 – 23, 2016, Bogotá, Colombia

Tereza Klučková a Eliška Jelínková

„Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination and life to everything“

Plato

Když jsme se na konci října dozvěděly výsledek konkurzu o účasti na CCMWIS, byly jsme nadšené a nedočkavé. Samotná akce se ale měla uskutečnit až za necelého půl roku a před námi byla ještě spousta práce – několik esejí, internetová diskuze, vytvoření osobního projektu a mnoho dalšího. To, že doopravdy pojedeme do Kolumbie sdílet naši největší vášeň – hudbu – s dalšími osmnácti studenty z celého světa, nám tedy začalo docházet skoro až na poslední chvíli někde mezi pražskou odletovou halou a hotelem v srdci hlavního města Kolumbie, Bogoty.

Winchester International Symposium je každoroční událost s dlouholetou tradicí. Každý rok se určí nějaké zajímavé téma a dvojice studentů z deseti spřátelených škol z České republiky, Anglie, USA, Japonska, Číny, Singapuru, Pákistánu, Indie, Jihoafrické republiky a Kolumbie mají za úkol se nad ním po několik měsíců zamýšlet, psát eseje, diskutovat a celkově se připravovat, aby se nakonec mohli společně na týden setkat a všechny dosažené znalosti zužitkovat. Tento rok byla tématem tradiční hudba, a proto bylo celé symposium od těch předchozích velmi odlišné. Akademická stránka nicméně nebyla tou hudební vůbec potlačena. Vedle odborných přednášek jsme však měli příležitost se účastnit také několika mistrovských hudebních vystoupení nebo například hodin latinskoamerických tanců. Také jsme po celou dobu nacvičovali závěrečné představení složené z prvků tradiční hudby jednotlivých zemí.

Hudba se již od prvního večera prokázala být doopravdy mocným spojovacím nástrojem. Již na zahajovací slavnostní večeři se hrálo a tancovalo a po celý týden bylo velmi snadné se se všemi sblížit. Kolumbijská dobrosrdečnost a snaha celé školy a logistického teamu také hrála neopominutelnou roli.

Po půlroční přípravě, ohnivých debatách vedoucích k napsání závěrečného dokumentu a krásném finálním koncertu bylo opravdu těžké říci sbohem. Naštěstí se symposium bude další rok opět opakovat a my nemůžeme jinak než všem doporučit se této neuvěřitelně inspirativní a zajímavé akce účastnit!