DofE je výzva, ale i zábava

Vzhledem k tomu, že od jara letošního roku je naše škola zapojena do Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), nastal čas podělit se o zážitky a zkušenosti s plněním programu.

V současné době je na GJK zapojeno celkem 20 aktivních studentů, z toho 16 plní bronzovou a 4 zlatou úroveň. Zatímco v rámci bronzové úrovně musí všichni účastníci splnit min. 6 měsíců, u zlaté úrovně s přímým vstupem do DofE čeká účastníky minimální plnění rok a půl.

Program plní v současnosti studenti tercie, prvních a druhých ročníků, kteří si stanovili různorodé cíle odrážející jejich zájmy, a to v oblasti rozvoje talentu, sportu a dobrovolnictví.

Právě posledně jmenovaná oblast se stala již na začátku nemalou výzvou. Studenti se zapojují do řady dobrovolnických činností, což nás těší. Věnují se doučování, docházejí do psích útulků, sbírají odpadky v přírodě. Jeden z účastníků se rozhodl pomáhat nevidomým a chodí s nimi lézt na stěnu. Také v rámci sportu, jenž se pro většinu účastníků stal hlavní aktivitou, se objevuje pestrý výběr jako je běh, turistika, volejbal, plavání či horolezectví. V oblasti talentu si účastníci zvolili například hru na hudební nástroj, zdokonalování se v cizích jazycích či žonglování.

Začátkem září čeká účastníky expediční výcvik, kde budou proškoleni v základech první pomoci, práci s mapou a orientaci v terénu, aby mohli v průběhu září své schopnosti prověřit v rámci dvoudenní dobrodružné expedice, která je jednou z podmínek splnění programu. Naplánovat trasu výpravy, poznat své silné a slabé stránky a dokázat se obejít bez finančního obnosu a technologických vymožeností dnešní doby, bude jistě pro některé studenty výzvou, která je vytrhne z každodennosti a rozšíří jejich obzory.

V níže uvedených příspěvcích a přiložených fotografiích je možné se seznámit s pohledem na DofE od samotných účastníků.

O DofE jsem se dozvěděla od svého táty, který mi o programu řekl. Přišlo mi to jako super nápad. V březnu 2018 jsem začala plnit bronzovou úroveň. Jako sportovní aktivitu jsem si vybrala beach volejbal, kterému jsem se věnovala už dříve. Ten sport miluji, tak jsem si řekla, proč to nepoužít v DofE. S beach volejbalem jsem začala v listopadu 2017. Nebylo pro mě těžké se věnovat té aktivitě alespoň 1 hodinu týdně, protože tréninky jsem měla mnohem častěji. Nad svým cílem jsem poměrně dlouho přemýšlela a konzultovala to se svým trenérem. Nakonec jsme našli takovou variantu, která pro mě není jednoduchá, ale zároveň je splnitelná. Pro svůj cíl jsem si zvolila určité umístění na turnajích (3x do 3. místa, 3x 1. místo). Beach volejbal jsem si vybrala jako svoji šestiměsíční aktivitu a zatím mám splněno 18 hodin z 26.

Pro rozvoj talentu jsem si vybrala hru na klavír, čemuž jsem se už také věnovala dříve, ale chtěla jsem se zdokonalovat v aktivitách, které jsem už měla ráda, než abych hledala něco uplně nového. Jako cíl jsem si zvolila zahrát skladbu Radioactive od Imagine Dragons. Tuto aktivitu už mám splněnou (i s cílem).

Jako dobrovolnictví jsem si zvolila pomoc ve psím útulku. Odmala jsem chtěla pejska, ale bohužel doma jsme ho mít nemohli. Teď už ale můžu trávit čas s pejsky a pomáhat jim. Předtím, než jsem začala plnit DofE, nikdy jsem nad dobrovolničením nepřemýšlela, ale ten pocit pomáhání těm, kteří to potřebují, je opravdu nepopsatelný. Útulek jsem hledala dlouho, protože jsem chtěla najít místo, kde tu pomoc potřebují a ocení. Nakonec jsem našla jeden skvělý v Kralupech. Jako cíl jsem si zvolila pomáhání s inzercí pejsků (např. na sociálních sítích) a pomáhání jim najít nový domov. DofE je super program, který mi pomáhá s motivací a koncentrací na určité cíle.

Anna Cyrani, tercie

O DofE jsem se dozvěděla díky své kamarádce a spolužačce Anně Cyrani, za což jsem jí doteď moc vděčná. Po návratu z ciziny, konkrétně z Nicaraguy, kde jsme měli adrenalinu opravdu hodně, jsem postrádala něco, co by mi zemětřesení, canopy a výbuchy sopek vynahradilo. Ráda jsem poznala něco nového a krásného jako DofE.

Jako sport jsem si vybrala orientační běh, ke kterému mě přivedl hlavně můj táta. Je to sport všestranný, a hlavně jsou kolem něj skvělí lidé. Zvlášť v zimě, kdy máme tréninky za tmy a v dešti, se mi kolikrát nikam nechce. DofE mě tedy motivuje hlavně k tomu, abych podávala nějaké výsledky a na tréninky se těšila. V létě mám sice jen týdenní soustředění, ale dostatečně mi to vynahrazují závody během školního roku.

Můj nejpravděpodobnější talent jsou jazyky a z nich pracuji na francouzštině. Chodím na kurzy do francouzského institutu, ale hlavně se snažím číst hodně francouzských knížek.
Dobrovolnictví jsem si našla v Sokole, kde jsem pomáhala menším dětem. Práce s malými dětmi se mi líbí a mám je moc ráda. Od září nebo října bych ale chtěla zkusit něco trochu jiného, například centrum DIAKONIE. Ráda usínám s vědomím, že někomu pomáhám a jsem mu užitečná.

Terka Nekvasilová, tercie

O programu Ceny vévody z Edinburghu jsem se dozvěděl díky přednášce ve škole. Nejdříve jsem o zapojení se do DofE ani neuvažoval, ale nakonec jsem se i díky kamarádům, kteří plní aktivitu souběžně se mnou, zapojil. Vše bylo snazší díky tomu, že naše škola funguje jako centrum, kde může být účastník registrovaný.

Rozhodl jsem se plnit nejnižší – bronzovu – úroveň. To proto, že jsem nevěděl, do čeho jdu. Chtěl jsem si plnění aktivit vyzkoušet a zkusit, jestli budu všechno zvládat.
V rámci dobrovolnictví chodím každý týden sbírat odpadky v okolí naší školy. Věřím, že to má smysl, protože to, co občas nacházím v parcích kolem školy, by se opravdu nemělo jen tak válet na zemi.

Talent rozvíjím čtením fotbalových pravidel. Jakožto fotbalový rozhodčí musím znát pravidla opravdu dobře, proto si je neustále opakuji. Píši si také cvičné testy, abych si znalosti procvičoval.

Co se týče sportu, zvolil jsem určitou univerzální cestu. Mým plánem je se zkrátka udržet ve formě a vlastně ji i zlepšit. Každý týden tedy chodím cvičit do posilovny nebo běhám. Také mě opravdu nadchlo obyčejné skákání přes švihadlo.
Plnění aktivit mě baví. V září pojedeme s ostatními účastníky ze školy ještě na dobrodružnou expedici, kterou zakončím plnění bronzové úrovně. Ale myslím, že bronzovou úrovní pro mě plnění DofE nekončí. :-)

Patrik Voříšek, 1.B

DofE plním již 17 týdnů a jsem neskutečně rád, že jsem dostal příležitost účastnit se. Celý program a moji spoluúčastníci mě motivují posouvat se dál, ať už v počtu uběhlých kilometrů či angličtině. Zpočátku jsem byl na vážkách, zda stanovené cíle zvládnu, ale záhy, po prvním kroku do neznáma, jsem se začínal znatelně zlepšovat, z každého pokroku mám radost, při každém záznamu aktivity do diáře mám pocit další zdolané mety. Skrz dobrovolnický program navíc pomáhám i ostatním lidem .

František Mühlfeit, 1.C

Hned první, co jsem se díky DofE naučila, je stanovit si specifické a realistické cíle. I když ne u všech kategorií se mi to podařilo a občas jsem si nebyla jistá, jestli budu schopná své cíle splnit, díky DofE není jednodušší to vzdát. Snažím se pokračovat a být vytrvalá. Také jsem se díky tomu začala věnovat věcem, na kterých mi záleží, ale na které bych si dříve neudělala čas.

Ester Salajová, 1.C