Jaká byla Anglie 2017

„Thank you,“ odvětil starší pán s brýlemi a dál s úsměvem zpíval Somewhere Over The Rainbow. Před Národní galerií na Trafalgar square ho obklopoval velký hlouček šťastně vyhlížejících lidí. Jiskřilo mu v očích, když nadšení posluchači vhazovali mince do futrálu od kytary. Londýn žije. To nepřehlédnete.

Tento projekt byl podpořen Městskou částí Praha 6.

Tento projekt byl podpořen Městskou částí Praha 6.

Začátkem června jsme se, kvarta s částí tercie, paní profesorky Přívětivá, Sirovátková, Semerádová a Tobík s Anežkou, vydali na desetidenní výlet do Anglie. Cestou tam jsme z vnitřní vyhlídky Atomia pozorovali Brusel a také se projeli na motorových loďkách v historických Bruggách – městě vybudovaném na kanálech.

V Anglii se naším prvním cílem stalo malebné městečko Cantenbury. Pak jsme neplánovaně, kvůli nedávnému teroristickému útoku a uzavření velké části Londýna, navštívili dechberoucí útesy Seven Sisters a přístavní město Brighton.

Bývalí i současní studenti GJK nás provedli univerzitními městy Oxford a Winchester a popovídali si s námi o životě tam (zaujala nás oslava konce zkouškového, kdy se studenti navzájem zaplácají od hlavy až po paty šlehačkou). Williama Shakespeara jsme více poznali ve městě Stratford upon Avon a někteří z nás si dokonce zahráli improvizované divadlo. Už v Londýně jsme navštívili divadlo spojené právě s tímto slavným spisovatelem – Globe.

Hlavní město Anglie jsme prošli křížem krážem, viděli jsme ho z paluby lodě na Temži a svezli se metrem. Tower Bridge, St. Paul’s Cathedral a Monument of the Great Fire of London nám poskytly, kromě ohromující architektury, výhledy na celé město v plné parádě. Svým vzdělávacím ambicím jsme dostáli ve Victoria and Albert Museum a v Science Museum, kde bychom potřebovali minimálně den navíc, abychom si ho celé podrobně prošli.

Už z domova jsme měli v angličtině připravené informace o významných památkách a lidech, s nimiž jsme se pak na patřičných místech navzájem seznamovali. Také workshopy, výklad průvodců a komunikace v rodinách, kde jsme bydleli, vylepšily naše znalosti nejpoužívanějšího jazyka světa.

Všichni jsme si také stoupli na nultý poledník, který, jak jsme se dozvěděli od naší paní průvodkyně, má vlastně být asi o 100 metrů dál, a prohlédli si Westminsterské opatství včetně hrobek a památníků významných britských osob (např. již zmiňovaného Shakespeara nebo sira Isaaca Newtona). Obdivovali jsme také dva zámky královských rodin – Hampton Court s apartmány Jindřicha VII. a palácovými zahradami, a Windsor s nejokázalejším střídáním stráží se živou kapelou. Nezapomenutelný výlet jsme zakončili pátrací hrou okolo Westminsteru a procházkou po Covent Garden.

Anna Ž., kvarta