Mobil pro Kongo – středoškoláci pomáhají Africe

Na GJK proběhne sbírka starých mobilů, které podpoří oblasti, kde se válčí o suroviny k jejich výrobě – provincie Severní a Jižní Kivu ve východní části Demokratické Republiky Kongo.

Projekt s názvem Mobil pro Kongo pořádají středoškoláci ze Stojanova gymnázia Velehrad v oficiální spolupráci s organizací Člověk v tísni. Do školy umístí box na staré mobilní telefony a informační materiály.

Výtěžek této sbírky podpoří projekty rozvojové pomoci v D. R. Kongo.

Válka v Demokratické Republice Kongo v letech 1997-2004 si vyžádala 4-6 milionů obětí a stala se tak nejkrvavějším konfliktem od konce druhé světové války. I přes oficiální uzavření mírové smlouvy je však východní část země stále sužována brutálními konflikty nikým nekontrolovaných ozbrojených skupin o doly s nerostným bohatstvím. Jednou z hlavních příčin války je fakt, že ve východní části D. R. Kongo se podle odhadů nachází až 80% světových zásob coltanu; rudy, která se využívá při výrobě součástek do mobilních telefonů, tabletů a další elektroniky.

V těchto dolech je stále praktikována otrocká práce, podle dětského fondu UNICEF mají na těžbě až 30% podíl dětští pracovníci. Ilegálně vytěžená surovina se pak vyváží do okolních zemí, kde se po přechodu přes černý trh dostává k neeticky se chovajícím firmám a výrobcům, kteří kupují nejlevnější coltan na trhu, přestože je jasné, odkud pochází. OSN již před více než deseti lety obvinila 85 nadnárodních korporací z profitu na válce a otrokářské práci, vzhledem k neprokazatelnosti původu suroviny však všechny odmítly odpovědnost.

Studentská iniciativa Mobil pro Kongo navazuje na další zahraniční iniciativy, které se snaží zemi pomoci. Nesbíráme peníze, ale symbolicky staré a nepotřebné mobilní telefony. Výtěžek putuje na projekty rozvojové pomoci Člověka v tísni, které se starají o základní potravinovou pomoc, přístup k pitné vodě a základní lékařskou péči.