Modelový Evropský parlament Brusel 4.-11.2.2023

Začátkem února proběhl v hlavním městě Evropské unie, v Bruselu, mezinárodní modelový evropský parlament (iMEP). Naše gymnázium mělo opět příležitost vyslat delegaci reprezentující Českou republiku. Díky našim předchozím úspěchům na iMEP jsme měli v řadách nejen pět delegátů, ale i dva (z pěti!) viceprezidenty celého modelu a jednoho prezidenta komise. První tři náročné dny jsme neúnavně skládali rezoluce, každý ve své vlastní komisi. Poté následoval lobbying, kdy delegáti poprvé viděli rezoluce z ostatních komisí a měli možnost předložit pozměňovací návrhy. Poslední dva dny probíhala v prostorách Evropského výboru regionů General Assembly, kde jednotlivé komise obhajují své rezoluce a snaží se pro ni získat podporu ostatních delegátů. 

Přestože hlavním programem byl samotný modelový parlament, využili jsme toho, že se tentokrát konal právě v Bruselu, a požádali jsme některé české europoslance o možnost osobního setkání. Tímto bychom chtěli srdečně poděkovat paní europoslankyni Maxové za její čas a zajímavou diskuzi, paní europoslankyni Šojdrové za její mimořádnou velkorysost, příjemné diskuze a provedení po budovách parlamentu a panu europoslanci Peksovi za jeho vstřícnost a zaujatou konverzaci. Ze všech setkání jsme si odnesli hlubší pochopení fungování europarlamentu i pohled do zákulisí práce evropských poslanců.

Celý týden pro nás byl velmi povzbudivý nejen díky samotnému iMEPu, ale i díky návštěvě prostor Evropského parlamentu a setkání s europoslanci. 

Mimořádné poděkování pak patří paní profesorce Semerádové, která s námi do Bruselu jela a celý modelový evropský parlament v České republice vede. Moc si toho vážíme. 

Eliška, Vendy, Adam, Adam, Dominik, Jakub, Levi, Petr