Na ČMAK za zkušeností i zážitkem

V druhém zářijovém týdnu jsem se já (Eliška Jurková) a Kateřina Matějovcová, studentky 4.C, vydaly na Český model amerického kongresu (ČMAK). Pokud se to ke tvým středoškolským uším ještě nedoneslo, doporučujeme proklepnout, jelikož takhle propracovaný model nemá v českém prostředí obdoby!

Vyzkoušíš si, jaké je to mluvit před desítkami lidí, ale hlavně se na týden převtělíš do role kongresmana, senátora, nebo ministra. A aby byl zážitek kompletní, celý ČMAK doplňují i lobbisté a tiskové centrum, kteří neustále vytvářejí a zásobují simulaci novými informacemi a zvraty.

Spousta korupce, volební kampaně, kompromitující materiály, mediální obraz a souběžně se dostaneš pod kůži americké legislativě a učíš se vystupovat i dělat kompromis. 

V průběhu celého týdne, po který se ČMAK odehrává, je navíc možné se seznámit se spoustou dalších mladých lidí, které zajímá politika, jsou občansky aktivní, nebo i prostě jen na stejné vlně. Sami organizátoři, kterých je zhruba 40 a sami se simulace účastní, jsou super přátelští a v podobném duchu vedou i celý ČMAK. 

A JAK ČMAK VLASTNĚ PROBÍHÁ?

Akce se odehrává v Plzni, kde je studentům za pár drobných zajištěno bydlení na kolejích, obědy i tramvajenka. Velké slavnostní zahájení s možností seznámit se se všemi ostatními spolukongresmany je již v neděli, ale celý program se skutečně rozjíždí až odbitím pondělního rána, a to jednáním v jednotlivých frakcích.

Tam jsme si představili zákony jednotlivých výborů a dohodli se na agendě, kterou povedeme. Odpoledne jsme se již seznámili se svým vybraným výborem a jeho členy – jak republikány tak demokraty různých frakcí, kteří se s námi věnují jednomu určitému tématu. 

Hlavně pro nováčky v pondělí probíhají také tzv. přípravná jednání, kde se všichni seznámí s jednacím řádem, nebo si ho osvěží. Letos dokonce tvořili na ČMAKu nové tváře většinu, takže se skutečně není čeho bát!

Od úterý až do čtvrtka se pak projednávaly a upravovaly zákony, braly úplatky, vytvářela se kampaň a spoustu další zábavy. ČMAK je doprovázen i postranním programem, jako je například PubQuizz nebo simulace Nejvyššího soudu, aby člověk skutečně nemohl mít ani chvíli pocit, že nemá co dělat. Navíc je ještě možnost nechat se zvolit do funkce etické komise, výboru pro jednací řád nebo jako mediální zástupce.

V pátek už se ČMAK chýlí ke konci. Koná se pléno, kde celý kongres hlasuje o zákonech, které výbory prohlasovaly dál. Po následném srdceryvném slavnostní ukončení s děkovačkou a hodnocením účastníků je večer celá akce zakončená neformální after party.

Nakonec bych chtěla jen uvést, že jsme si obě ČMAK hrozně užily. Celý týden je ostrá jízda, kde člověk načerpá hodně spánkového deficitu, ale s tím i spoustu nových, zajímavých lidí, nových kamarádů, z různých konců republiky. V krásných prostorách města Plzeň se čas na týden ani na chvíli nezastaví a naprosto vás pohltí americká atmosféra. Rozhodně můžeme do budoucna všem jedině doporučit, jelikož takový zážitek z hlavy jen tak nepustíte a dokonce vás většinou donutí se do Plzně každoročně vracet!

Eliška Jurková