Stříbrná DofE expedice aneb uklízíme Česko

První říjnový víkend patřil stříbrné expedici Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Pětičlenný tým maturantů ve složení Veronika Višňovská 4A, Žaneta Procházková, Erik Stoklasa, Ema Záleská 4B a Tereza Pištěláková 4C si jako místo výpravy zvolil Jihočeský kraj.

A jaké mají účastníci dojmy z absolvování stříbrné DofE expedice?

7:40 budíček, 8:25 už sedíme v autobuse směr Český Krumlov. Během následujících tří dnů ujdeme trasu Český Krumlov – České Budějovice. Cíl expedice? Uklízíme Česko!

Počasí nám naštěstí docela přálo, takže jediným nepříjemným denním úkonem bylo ráno vystrčit nos ze spacáku. Neexistuje ale žádná zima, kterou by nezahnal hrnek čaje a svižný úklid tábora. Hodinu po probuzení si už zase vyšlapujeme s batohy na zádech po lesní cestičce. 

Hlavní postřehy ze sběru odpadu v Jihočeském kraji jsou následující: v Budějovicích se pije Budvar, nejčastěji z plechu; v lese je krásně čisto, obyvatelé si znatelně váží své přírody, jakmile ale člověk dojde blíže k obydleným částem, musí být připraven nasbírat 3 kg odpadu na 150 metrech; před spaním je neradno spekulovat nad tím, jaká zvěř v místních lesích bydlí (divočáci snad nakonec ne, i když bychom lhali, kdybychom tvrdili, že právě těch jsme se k smrti nebáli); a konečně – nečuchejte k podezřelým pytlíkům s ještě podezřelejším obsahem!

Za 3 dny plnění jsme nakonec cestu úspěšně došli a s 46 km v nohách nasedli do vlaku s jediným přáním: ležet zas ve své teplé posteli.