Náš ČMAK 2020

Na začátku září jsme se na týden podívali do Plzně, kde se letos konal již 10. ročník Českého modelu amerického kongresu (ČMAK), což je naprosto unikátní vzdělávací projekt, který si vedle Centra politických studií sami organizují středoškolští a především vysokoškolští studenti se zájmem o politiku, fungování demokracie, diplomacii ale také právo nebo mezinárodní vztahy.

Kdybychom měli trochu vysvětlit fungování ČMAKu, respektive popsat, o co se tam vlastně jedná, řekli bychom toto: ČMAK je věrnou simulací americké politiky a jeho Kongresu, u kterého si účastník může vybrat, jestli chce být členem Sněmovny reprezentantů, senátorem ale také například lobbistou, novinářem či členem exekutivy. Ve chvíli, kdy se vžijete role, tak v ní zůstáváte, dokud Vám mandát nevyprší nebo nebude odejmut.

Za posledních pár let jsme byli na nemalém počtu soutěží, simulací a vzdělávacích projektů, ale musíme říct, že ČMAK je ten nejkomplexnější a nejlépe zorganizovaný projekt (jeho příprava trvá celý rok), který jsme kdy v životě viděli. Díky velké podpoře např. MZV ČR, UK + Masarykovy Univerzity, města Plzně a dalších má projekt vysokou kvalitu a jeho účastníci mohou využívat pro svá jednání skvělá místa. Na slavnostním zahájení akci posvětil i americký velvyslanec v ČR Stephen King.

Letošní ročník se potýkal s velkými výzvami vycházejícími ze situace okolo koronaviru, v rámci čehož jsme všichni museli dodržovat opravdu velice striktní hygienická opatření. Byla to sice otrava, ale alespoň jsme se všichni cítili bezpečně.

Celý projekt nám toho dal opravdu hodně a rozhodně se ho chceme zúčastnit i následující roky. Určite vám tak všem doporučujeme se k nám příští rok přidat a vyzkoušet si něco nového :-) 

Nikola Bošković, Marek Honsnejman a Maxim Višňovský, studenti 4.C