Program Fulbrightovy komise na únor 2016 a vyhlášení esejistické soutěže

Fulbrightova komise zveřejnila přehled seminářů pro studenty v únoru 2016. Dále nabízí online veletrh amerických univerzit s doprovodným programem, kde je možno se dozvědět víc o studiu v USA. Víc informací najdete na http://www.fulbright.cz/akce.

Pro studenty s vysokou úrovní ovládání angličtiny je určena mezinárodní esejistická soutěž, kterou vypsala americká organizace College Board ve spolupráci s prestižním časopisem The Atlantic. Zájemci mohou posílat až do 28. února eseje v rozmezí 1 000 až 1 500 slov. Vítěz získá odměnu 5 tisíc dolarů a publikaci eseje právě v The Atlantic v září 2016. Tématem eseje by měl být rozbor a interpretace uměleckého díla, bližší specifikace viz níže:
“This time, we’re looking for exceptional high school student essays that insightfully analyze and interpret a meaningful work of art. Our understanding of the human experience is enhanced by the study of significant historical artifacts. When we interact with art — when we learn about it, think about it, write and talk about it — we participate in a larger, ongoing conversation about culture and society. The 2016 Writing Prize contest invites you to be part of this conversation.

Your essay should share your perspective on the artwork you choose to write about, and it should also include evidence that backs up your conclusions. We’re looking for writing that is both interesting and instructive, and that clearly communicates your experience with the artwork and your views on it.”

Více informací na stránce https://www.collegeboard.org/writing-prize.

Download (fulbright-program-unor-2016.pdf, PDF)