Stříbro z Mezinárodní lingvistické olympiády

Honza Petr ze sexty přivezl stříbro z individuální části Mezinárodní lingvistické olympiády, která se konala od 20. do 24. července 2015 v bulharském Blagoevgradu. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci nejen naší školy!

Mezinárodní lingvistická olympiáda (IOL) patří mezi mezinárodními olympiádami k těm mladším a se soutěžemi, jako je IMO, IPhO či IchO se zatím srovnávat nedá. Každým rokem je však o ni větší zájem – té letošní (třinácté), která se konala od 20. do 24. července v bulharském Blagoevgradu, se účastnilo 166 soutěžících z 29 zemí.

2015_ILO_HonzaPetr02.jpgNejedná se o úplně typickou soutěž. Testováno je převážně logické myšlení a schopnost analyzovat problém, avšak znalost jazyků a cit pro ně určitě také přijdou vhod. Přesto účastník nemůže očekávat, že některý z příkladů bude obsahovat jazyk, který ovládá – často jsou v nich použity jazyky, kterými mluví i méně než sto lidí na světě. Další zvláštností je, že kromě soutěže jednotlivců probíhá i soutěž týmová, kde všichni z jednoho čtyřčlenného týmu (každá země vysílá jeden či dva) řeší společně náročnější úkol. Letošní úlohy jsou k dohledání zde: http://www.ioling.org/problems/2015/.

Na základě výsledků v ústředním kole České lingvistické olympiády (ČLO) – kde se z naší školy skvěle umístily také Ráchel Ridzoňová a Zuzana Gruberová – jsem byl na IOL nominován spolu s Karolínou Kuchyňovou, Radovanem Švarcem a Tomášem Cieslarem, který již loni přivezl čestné uznání. Naším motivujícím team leaderem byl Vojtěch Diatka. Byť jsme tvořili skvělý tým (jak lze poznat již z fotografie), mezi čtyři vyhlášené jsme se v týmové soutěži nedostali. Individuální dopadla lépe – Tomáš svůj loňský úspěch zopakoval, a já jsem, ke svému velkému údivu, dokonce přivezl stříbrnou medaili, byť jsem vyřešil jen tři z pěti úloh. Nechť je to pro ostatní motivací k řešení příštího ročníku ČLO. Kdo ví, kdo bude příští rok soutěžit v indickém Mysore.

Honza Petr, R6.A