Úspěšně soutěžíme ve FLL Cargo Connect 2021/2022

KepLErGO je jméno naše! Kdo jsme my? Parta devíti terciánů (Alex, Fanda, Kamilo, tři Lukášové, Sára, Vítek a Vojta), kteří se rozhodli účastnit se robotické soutěže First Lego League. Že jste tento název ještě neslyšeli? Tuzemským názvem Česká liga robotiky je celosvětový projekt, který dětem a mládeži přibližuje oblasti STEM – tedy vědu, technologie, inženýrství a matematiku. Účastníci s nimi získávají zkušenost skrz robotické výzvy a řešení problémů reálného světa.

Týmy, které se FLL účastní, zhruba půl roku staví a programují robota z lego součástek. Snaží se, aby jejich robot co nejefektivněji plnil úkoly na „hracím plánu”- přenášel kontejnery, posunoval kamiony a další věci spojené s nákladní dopravou. Letošní téma soutěže je totiž Cargo connect – jedním z cílů je tentokrát blíže seznámit účastníky s nákladní dopravou a také problémy s ní spojenými. S tím souvisí další disciplína soutěže zvaná inovační projekt. Týmy rozeberou některý nedostatek nákladní dopravy a pokouší se přijít s vylepšením stávajícího řešení, nebo dokonce s úplně jiným řešením. My jsme například přemýšleli, jak snížit emise lodní dopravy použitím alternativních paliv, a rozebrali jsme, jak by v tomto úkolu obstál vodík. 

Vyvrcholení těchto aktivit přišlo 15. ledna 2022 v Karlíně, kde se sešlo několik týmů prezentovat jejich projekt, představit svého robota a v zápasech ho porovnat s roboty soupeřů. Jak to probíhalo? Roboti dvou týmů museli každý na svém “hracím plánu” splnit do sto padesáti sekund co nejvíce úkolů – “misí”. Za splnění mise dostal robot třeba dvacet bodů. Tým s nejvyšším počtem bodů pochopitelně v této disciplíně -“Robot game”- vyhrál. Nám se sice  zvítězit nepodařilo, z devíti týmů jsme však postoupili do semifinále a skončili bramboroví.

Naštěstí bylo skóre v Robot game jen součástí celkového hodnocení. Důležité bylo také chytře představit design robota porotcům, umět v týmu spolupracovat a samozřejmě co nejlépe představit svůj inovační projekt. Na tuto část si nás porotci pozvali do prezentační místnosti, aby naše výstupy ohodnotili. Nejen naši práci jako takovou, ale také, jestli jsme zvládli udělat dobrý dojem. To se nám podařilo lépe. Design robota si vysloužil třetí místo a náš projekt byl podle poroty dokonce nejlepší.

Po vzrušujícím dni, kdy jsme i v průběhu soutěže museli robota a program upravovat, jsme napjatě čekali na vyhlášení. Vedle nás stály ostřílené týmy, které se účastnily již v minulých letech a jsou považovány za jedny z nejlepších v republice. Jak jsme asi v porovnání s nimi obstáli? Pořadí bylo vyhlašováno od posledního místa a naše jméno stále nezaznívalo. Zmocňovala se nás čím dál větší euforie. Název našeho týmu nakonec zazněl – hned po větě “…a vítězem dnešního kola se stává…” KepLErGO tedy regionální kolo vyhrál. 

Tim však naše účast rozhodně nekončí. Do konce března, kdy další kolo proběhne, ještě nějaký čas zbývá, nepřestáváme se tedy vylepšovat. Disciplíny budou stejné, ale nároky jistě vyšší. Tak nám držte palce!

Sára Šamánková, R3.A