Ženy a Charta 77

Ke 40. výročí Charty 77 pořádáme panelovou diskusi na téma Ženy a Charta 77 za účasti aktivistek disidentského hnutí – Věry Roubalové a Mileny Bartlové.

Ing. Věra Roubalová   vystudovala Strojní fakultu ČVUT . V r. 1977 podepsala spolu s manželem Pavlem Chartu 77. Následovala šikana státních orgánů, několikaměsíční  věznění manžela a výhrůžky odebrání dětí. Rodina odmítne odchod do emigrace a stěhuje se na raději na  venkov. Po sametové revoluci se stala Věra Roubalová jednou z posledních spolumluvčí Charty 77 a začala pracovat mj.  jako psychoterapeutka v Poradně pro uprchlíky.

http://www.pametnaroda.cz/story/roubalova-vera-1947-2056

Prof. PhDr. Milena Bartlová, CSc – je dcerou významných představitelů „pražského jara“ – Rity Klímové a Zdeňka Mlynáře. Dálkově vystudovala dějiny umění a stala se naší přední odbornicí na dějiny středověkého umění. Tento obor spolu s mj. muzeologií a metodologií vyučuje   na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Milena Bartlová  jednou z respondentek projektu  „Ženy v disentu“, ve kterém se Sociologický ústav AV zaměřuje právě na otázku genderu v disidentském hnutí.

https://www.respekt.cz/tydenik/2017/18/hrde-a-nezlomne