Setkání s nositelem Nobelovy ceny Stefanem W. Hellem

Honeywell Initiative for Science & Engineering každoročně zve do Česka vybraného laureáta Nobelovy ceny. Letos pozvání přijal profesor Stefan W. Hell, spoludržitel Nobelovy ceny za chemii z roku 2014. Na setkání, které se konalo na pražském ČVUT, byli kromě vysokoškoláků přizváni také zástupci našich studentů a studentů z brněnského Biskupského gymnázia. Krásný zážitek!
Středa 8. listopadu 2017 byla opravdu výjimečným dnem plným překvapení, a to pro nás i pro paní profesorku Korbeliusovou. Měli jsme totiž tu čest setkat se se Stefanem Hellem, který v roce 2014 získal Nobelovu cenu za chemii za rozvoj mikroskopie, konkrétně fluorescenční mikroskopie vysokého rozlišení.

Původně jsme plánovali hned po obědě vyrazit ze školy, abychom v jednu hodinu stihli besedu „Cesta k objevu“ se Stefanem Hellem . V jedenáct jsme se ale dozvěděli, že jsme na oběd zvaní. A tak jsme hned vyrazili do Dejvic. K obědu jsme si dali lososa s brambory a nechyběl ani dezert. Po fotografování již následovala očekávaná beseda. Na ní jsme se dozvěděli o životě Stefana Hella, který – jak by mohlo jméno napovídat – nepochází z Německa, ale z Rumunska. Mluvil o své celkem složité cestě do Institutu Maxe Plancka v Göttingen, kterou absolvoval dokonce přes Finsko, o své o cestě k objevu, o době, kdy obdržel Nobelovu cenu, o nekonečných rozhovorech s novináři… Na toto všechno profesor Hell radostně vzpomínal.

Martin Macháček R5.A