Česká lingvistická olympiáda 2017

Studenti GJK se již pátým rokem účastní České lingvistické olympiády, kterou pořádají Filozofická a Matematickofyzikální fakulta Univerzity Karlovy. A stejně jako v letech předchozích i letos jich několik postoupilo do regionálního, resp. celonárodního kola. Držíme palce, aby naše škola měla opět zastoupení i na Mezinárodní lingvistické olympiádě!

A co že se v soutěži každoročně řeší? Různé zapeklité lingvistické úlohy, k jejichž řešení je potřeba využít znalostí z lingvistiky či kombinatoriky, být kreativní a nezaleknout se, když narazíte na problém, který je na první pohled zdánlivě neřešitelný. Úspěšní řešitelé se pak nesmějí nechat odradit ani tím, že si budou lámat hlavu nad úlohami v jazycích, které pro svůj zápis neužívají tak jako my latinku.

Letošního školního kola se zúčastnilo 18 studentů, do regionálního kola jich postoupilo šest a z nich další čtyři pokračují do celonárodního kola, jmenovitě bratři Jan a Jakub Petrů, Sára Elichová a Michaela Svatošová. Honza Petr spolu se Zuzkou Gruberovou loni reprezentovali Českou republiku v indickém Majsúru a dovezli si medailové pozice, uvidíme, jestli někdo z letošních účastníků pojede do irského Dublinu…

Pokud by vás zajímalo, jak vůbec úlohy lingvistické olympiády vypadají, anebo byste se třeba jen chtěli podílet na zajímavých lingvistických akcí jako je letní tábor apod., podívejte se na webové stránky mladých lingvistů, kteří vás mezi sebou jistě rádi přivítají: https://ufal.mff.cuni.cz/clo.