Keplerpreis 2019

V pátek 24. května 2019 jsme spolu s paní profesorkou Fantovou odcestovali do rodného města Jana Keplera, jímž je Weil der Stadt ve spolkové zemi Baden-Württemberg v Německu, u příležitosti předání ceny Keplerpreis (Keplerova cena) vypsané uskupením Keplergesellschaft (Keplerova společnost).

Ještě ten den jsme stihli milé posezení u pana Fabera, který byl jedním z rozhodčích soutěže, a prohlídku městského muzea. V sobotu během dne jsme se zaměstnali návštěvou Keplerova muzea a muzea Porsche, jež se nachází přímo u stuttgartského výrobního závodu.

Vyvrcholením naší cesty byl slavností sobotní večer. Klášter města Weil der Stadt se naplnil obecenstvem, jehož podstatnou část tvořili členové Keplergesellschaft. Pro cenu si kromě nás přijel i tým z rakouského Lince, který se zabýval filmem Armageddon, totiž tím, zdali jsou scény tohoto filmu v souladu s Keplerovými zákony. My jsme zaslali práci, v níž jsme Keplerovy zákony zasadili do moderního rámce, který Kepler ve své době ještě neměl k dispozici — jeho tři zákony jsme vyvodili z Newtonova gravitačního zákona. Večerní akce začala hudebním vystoupením a po úvodních projevech a jednom příspěvku o Keplerově vědecké metodě došlo na předávání cen. Ceny se ale nerozdávaly jen tak. Oba týmy musely nejprve zodpovědět pár otázek. Kolegové z Rakouska na pódium vyslali tři zástupce, kteří všechny části projektu blíže popsali, zatímco zbylé dvě třetiny jejich týmu zůstaly sedět. Když jsme přišli na řadu my dva, s vypětím všech sil jsme reagovali na dotazy, doufajíce, že je naší němčině rozumět dostatečně dobře. Převzali jsme první cenu spojenou s peněžní odměnou, promluvili si s vítězem z minula a dalšími přítomnými a pokusili se jít včas spát, neboť v neděli brzo ráno nás čekala cesta zpět do Prahy.

Viktor Fukala a Jan Růžička