Bezpečí na Internetu
Internet
Internet je dnes všude, nejen doma. Nejde „trvale“ vypnout, nejde zakázat. Je ve škole. V chytrém telefonu, tabletu, notebooku … Když ne mobilní, tak přes volně dostupné Wi-Fi. U kamaráda. V knihovně. Zajímejte se o to, co Vaše děti na internetu dělají … ne vždy dokáží zcela zvážit veškeré důsledky svého chování.
Pravidla pro rodiče k bezpečnějšímu užívání internetu jejich dětmi:
- Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšíte i svou znalost internetu.
- Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
- Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně, jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole. (nadsázkou je toto video „Ve skutečném světě byste své děti chránili“ – http://www.youtube.com/watch?v=DtRaqtdq9YU)
- Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.
- Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.
- Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit (nikoli odstranit) jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
- Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi, buďte přáteli na FB.
- Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
- Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády? Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
- O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.
Převzato z: http://www.pomoc-online.cz/jsem-rodic/tipy-a-rady-jak-ochranit-sve-deti na-internetu
S čím se mohou děti na internetu setkat
Seznamte se s pojmy, jako je kyberšikana, prostituce na internetu nebo pedofilie, a nezavírejte před nimi oči.
Přehledně popsáno např. zde:
- http://www.bezpecnyinternet.cz/rodice/doporuceni-pro-rodice/ a pro děti, kde hledat pomoc http://www.bezpecnyinternet.cz/deti/rady-pro-tebe/kde-hledat-pomoc.aspx
- Seznam se bezpečně! Dva filmy, které zachycující reálné příběhy kam se lze z on-line světa dostat (doporučujeme) a osvětové divadlo Křečci v síti http://www.seznamsebezpecne.cz
- Jak na internet bezpečně, brožurka ke stažení v pdf http://download.microsoft.com/download/A/F/9/AF9506A6-E232-48DA-81E0-B400002C9694/Bezpecny_internet.pdf
- Brožurka s pracovními listy Web podle nás http://www.bezpecne-online.cz/finish/4-brozury-a-letaky/61-web-podle-nas
Další zajímavé odkazy:
- Dvouminutová videa s R. Zachem, seriál Jak na internet http://www.jaknainternet.cz (cz.nic)
- Odkaz na pdf kniha Buď pánem svého prostoru, edice cz.nic pro mladé jak chránit sebe a své věci online http://knihy.nic.cz/files/nic/edice/bpsp.pdf od stránky 305 příloha pro rodiče s dalšími tipy. Např. silná kapitola věnující se kyberšikaně (str. 115).
- Sborník studií děti a online rizika http://www.pomoc-online.cz/data/article/down_183.pdf
- Projekt stránky http://www.kybersikana.eu/ Monči a Terky, studentek z Moravy, které dávají dohromady návody, rady a varování co a jak na internetu.
- Saferinternet http://www.saferinternet.cz/ a E-bezpečí http://www.e-bezpeci.cz/
- A zahraniční např. http://stopcyberbullying.org/