Kepler na 58. ročníku Fyzikální olympiády
V Rumburku se letos od úterý 7. února do pátku 10. února konalo celostátní kolo 58. Ročníku Fyzikální olympiády.
Z naší školy se mezi jedenapadesát nejlepších v republice probojovali čtyři studenti: David Vokrouhlický a Dan Pajer z oktávy, Martin Štyks ze 4.A a Jindřich Dušek (ze 2.A! ).
Ve středu řešili soutěžící 4 úlohy teoretické, ve čtvrtek měřili úlohu experimentální.
První úloha testovala znalosti radioaktivní přeměny s využitím zákonů zachování hybnosti, energie a elektrického náboje. Druhá úloha studovala volný pád, ale se započtením odporové síly prostředí. Třetí vycházela ze slavných pokusů Jeana Perrina: nezkoumala však difúzní pohyb, ale soustředila se na problém dynamiky selekce částic při odstřeďování. Poslední byla nenápadná úloha z geometrické optiky, vyžadovala ale kvalitní diskusi vedoucí k více řešením.
V experimentu bylo zapotřebí měřit dobu kmitů tyče zavěšené v různých vzdálenostech od konce, přičemž někde uvnitř tyče se ještě nalézala kovová koule, která ovlivnila polohu těžiště a momentu setrvačnosti původní tyče. Tak se dá vyvodit tíhové zrychlení, dále i polohu koule v tyči a poměr hmotností tyče a koule.
Zpětně se vždycky objeví, co se dalo změřit nebo spočítat lépe a kde unikly zbytečně body, ale naši si vedli výborně: Jindřich si okusil atmosféru celostátního kola a dokázal při premiéře obsadit s 29 body 43. místo a hlavně být úspěšným řešitelem. Martin Štyks se se 40 body prodral do první dvacítky a to už je v republice výkon. Danielovi unikl o půl bodu status vítěze – získal 46,5 bodu a vynikající 10. místo. Zda to bude stačit na nominaci do širšího výběru pro přípravu na letošní MFO, to se ještě uvidí.
Nominaci však získal David Vokrouhlický: s 52 body (ze 60 možných) skončil coby jeden z devíti studentů jako vítěz 58. ročníku FO na skvělém 6. místě v republice. Držíme palce do těžkého soustředění vítězů: z užšího výběru těch, kteří budou Českou republiku reprezentovat na MFO v Indonésii, pojede jen pět.