Martin Kudrna vítězící
Když septimán Martin Kudrna odjížděl v polovině března na univerzitu do Hradce Králové na celostátní kolo 65. ročníku Fyzikální olympiády, věděli jsme, že v přípravě udělal obrovský kus práce, že nastudoval navíc fyzikální témata, jež patří do semináře pro oktavány, i že po volných chvílích měřil v laboratoři fyziky všechno možné, aby získal elementární instrumentální zručnost. Nicméně bylo jasné, že hendikep jednoho ročníku oproti svým soupeřům (většinou čtvrťákům) bude v celostátním kole smazávat jen obtížně a že letos jede spíše sbírat zkušenosti, které se mu hodí za rok.
Zájemci se mohou nad problémy zamyslet: první úloha, mechanická, pracovala s pneumatickým odpružením – o kolik se "propadne" bloček, ležící na vzduchovém polštáři, když na něj dopadne závaží. Druhá, termodynamická, řešila kruhový děj s lineární závislostí p-V, ve třetí úloze, z elektrostatiky, bylo nutno vypočítat potenciály a intenzity elektrických polí na nabitých koulích s dielektrikem a čtvrtá úloha byla z optiky, počítaly se vlastnosti transfokátoru.
Martin zkušeností nasbíral věru dost: v konkurenci 50 soupeřů – nejlepších středoškolských studentů fyziky z republiky – získal ze 60 možných 44 bodů, obsadil neskutečné třetí místo a domů dovezl bronzovou medaili. Tím se stal i nejlépe umístěným nematurantem a k tomu ještě získal ocenění za nejlépe (na plný počet 20 bodů z 20 možných) provedený experiment (v něm soutěžící měřili povrchové napětí neznámé kapaliny využitím odtrhávací a kapkové metody).
Sluší se pochválit i dalšího našeho reprezentanta: z krajského kola postoupil také Vít Izdný z 2.C a v Hradci skončil se 33,5 body na výborném a slibném (Vítek má náskok dokonce 2 roky) dvanáctém místě, těsně pod hranicí vítězů. Martina na jaře čeká soustředění kandidátů české reprezentace pro letní Mezinárodní FO. Ze širšího kádru bude vybrána pětice nejlepších, neboli Martin má ze třetí pozice slušnou naději účast v kádru udržet.
Uplynul týden a Martin bojoval na půdě Slezské univerzity v Opavě i v celostátním kole Olympiády astronomické. Stejně náročná a strukturou bohatší soutěž měla čtyři kola a pro zájemce jmenujme:
Teoretické výpočty (4 hodiny) zahrnovaly témata jako je odhad dosahu radioteleskopu, nebeská mechanika, výpočet rozsahu stáří vesmíru (kosmologický červený posuv), zpomalování rotace Země a vzdalování Měsíce. Zde se neobejdete bez sférické geometrie, přibližných vztahů, trigonometrických vzorců či numerického řešení rovnic…
Následovala tříhodinová úmorná datová analýza: zpracování desítek číselných hodnot, metoda nejmenších čtverců ručně – šlo o studium cefeidy v souhvězdí Lodního kýlu. Pozorování (i za nepřízně počasí) zahrnuje identifikaci objektů na obloze, určení souhvězdí, v nichž se nacházejí, a odhad jejich výšky nad obzorem.
Konečně v planetáriu proběhl test obrázkový, test vědomostní a test oblohový.
Skvělá zpráva nakonec: Martin Kudrna přiváží z Opavy zlatou medaili, protože celostátní kolo Astronomické olympiády vyhrál!
Blahopřejeme, děkujeme za vynikající reprezentaci a držíme palce na soustředění pro obě celosvětové soutěže.