Terezín – Centrum pro studium genocid – Slavnostní zahájení stálé expozice
V pátek 9. března 2018 skupina studentů naší školy odjížděla spolu se studenty Smíchovské střední průmyslové školy z Prahy do Terezína. 9. března 1944 došlo k největší masové vraždě v moderních československých dějinách. Zlikvidováno bylo 3792 židovských obyvatel tzv. terezínského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Sedmdesát čtyři let nato byla otevřena stálá expozice Centra studií genocid Terezín, na které se podíleli žáci již zmiňované Smíchovské SPŠ. Chvíli po našem příjezdu byla zahájena debata s politologem profesorem Miroslavem Marešem z Masarykovy university a badatelem Stanislavem Motlem. Jejím úvodním a hlavním tématem bylo právě vyvraždění obyvatel terezínského rodinného tábora. Avšak velmi výrazným bodem se stala také debata o současných projevech extremismu, zejména ve spojitosti s kauzou koncentračního tábora v Letech (uznávám, že termín “koncentrační” je sporný, ale v případě tábora, který má na svědomí smrt stovek lidí, považuji podobné slovíčkaření za nepodstatné) a skandálními výroky některých našich ústavních činitelů.
Po skončení debaty jsme si mohli projít expozici. Za její hlavní část lze považovat místnost s modelem Auschwitz II – Birkenau, snímky úsekům a momentů z Osvětimi vytvořených ve 3D modelování a možnost vyzkoušet si brýle s virtuální realitou ze stejného 3D modelu tábora. Vše zmiňované bylo vytvořené studenty Smíchovské SPŠ. Součástí expozice byly ještě fotografie z Jeruzaléma a rovněž něco k životu a dílu pamětníka holokaustu Arnošta Lustiga a k projektu Vlak Lustig. Kromě studentů výstavu procházeli (a dokumentovali) i kameramani a redaktoři ČT a ČRo či někteří poslanci. Ve 13 hodin proběhlo pietní shromáždění u bývalé železniční vlečky na uctění památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora.
Eliška Foukalová, R4.A
Další informace LN: https://www.lidovky.cz/osvetim-ve-virtualni-realite-studenti-stredni-skoly-v-terezine-varuji-pred-genocidou-gld-/zpravy-domov.aspx?c=A180309_204357_ln_domov_sk