Výstava 390 let od úmrtí Jana Keplera

Od minulého týdne je v Galerii Skleňák přístupná výstava, která vznikla u příležitosti 390 let od úmrtí Jana Keplera, ale pozornost upíná především k dnešku. Uvidíte na ní keplerovské nápady a inspirace v tvorbě minulých i současných studentů GJK. Potrvá do začátku listopadu a je volně přístupná všem kolemjdoucím.

Vybrané ukázky z výstavy

Cokoliv Ti má v tvém rozjímání o ničem udělat radost, musí být zároveň malé, bezcenné a pomíjivé – tedy opravdu nicotné.

Andrea Coufalová

K textu O šestiúhelné vločce, poutavém čtení o „ničem“ od Johannese Keplera jsem vytvořila alternativní ilustrace. Inspirovala jsem se různými myšlenkami, větami a místy, kterými Kepler během přemýšlení o „ničem“ procházel.

  1. místo Tychonova domu (Pohořelec)
  2. průhled 1
  3. průhled 2
  4. průhled 3
  5. průhled 4

K VEŠKERÝM PRŮHLEDŮM: „…rod všech duší, jak je známo, je podoben pravidelným geometrickým tělesům, z nichž je stvořen celý svět…“

  1. „Příčina tvaru granátového jablka je skryta v duši rostliny.“
  2. „Kdo rozkrojí granátové jablko, uvidí, že většina jader je stlačena do stejného tvaru.“
  3. granátové jablko
  4. včelí plástve
  5. „Zeptáš-li se, jakým způsobem jsou vytvořeny včelí plástve, odpoví, že na základě šestiúhelníku.“
  6. „…malé, bezcenné a pomíjivé – tedy opravdu nicotné.“

Julie Pförtnerová

„Dále, kdo rozkrojí větší granátové jablko, uvidí, že většina jader je stlačena do stejného tvaru, pokud tomu nebrání vlákna přivádějící výživu. V obou případech zůstává otázkou, co způsobuje rombický tvar buněk včelích pláství a jadérek granátových jablek. Určitě to není způsobeno jen látkou.”

Františka Hříbalová

Download (haiku_O-snehové-vločce-Kvasničková.pdf, PDF)

Download (ovlocce2spopisem.pdf, PDF)

Croquembouche

,,Velmi dobře vím, jak nesmírně miluješ nic – nikoliv pro jeho zanedbatelnou cenu, ale pro půvabnou lehkost a veselou hravost, jež toto slovo nabízí. Soudím proto, že dar Ti bude tím milejší, čím bližší bude ničemu.“

Kulička se kromě čtyř v téže vrstvě dotýká také čtyř v horní a čtyř ve spodní vrstvě, celkem tedy dvanácti kuliček. Stlačíme-li je, vzniknou z kuliček rombická tělesa. Tato struktura má nejblíže k osmistěnu a pyramidě. Jedná se o nejtěsnější uspořádání: v žádné jiné struktuře nemůže být ve stejné nádobě nahromaděno více kuliček.“

Julie Franclová