Biologické inspirace informatiky 2017

Ve čtvrtek a pátek 6. – 7. dubna 2017 se třináct našich studentů zúčastnilo dvoudenního workshopu, pořádaného Ústavem informatiky AV ČR, v. v. i. v rámci projektu 100 vědců do středních škol, semináře pro nadané středoškolské studenty a jejich učitele.

Na dvoudenním semináři Biologické inspirace informatiky přednášeli:

Jaroslav Flegr: Evoluční zamrzání a tání aneb adaptivní evoluce u sexuálních organismů
Blanka Říhová: Imunitní systém jak ho znáte a možná neznáte
Jan Pačes: Bioinformatika: Jak veliké genetické rozdíly jsou důležité – srovnání člověka a šimpanze
Hana Eliášová: Nové trendy ve forenzní antropologii
Roman Barták: Umělá inteligence: úspěchy, trendy a výzvy
David Obdržálek: Roboty, roboti a lidé
David Hoksza: Bioinformatika a strojové učení
Pavel Krejčí: Paměť v ekonomických modelech
Filip Děchtěrenko: Zrakové vyhledávání
Roman Neruda: Evoluce v informatice

Na studenty si udělala čas a přišla je pozdravit také čerstvá předsedkyně Akademie věd prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc.

„Ačkoli průnik biologie a informatiky se zdá jako úzká specializace, na semináři se sešly ty nejzajímavější myšlenky z obou oborů a pokryly široké spektrum oblastí současného výzkumu – na Akademii věd to byl například Jan Pačes, který s pomocí bioinformatiky zkoumá co nás liší od opic, když máme téměř identický genofond, a jak pravděpodobně první vznikl první člověk, nebo Jaroslav Flegr s přednáškou o evoluci, problémech předešlé Darwinovy teorie či teorie sobeckého genu, a jeho teorii zamrzlé plasticity. Na Matfyzu následovali přednášky o robotice, umělé inteligenci či genetických algoritmech, o použití strojového učení při sekvenování a analýze DNA, do které už byl uložen například i HTML kód, a narazilo se i na počítačové simulování organismů nebo jejich reálné vytváření. Člověku nezbylo než uvažovat o tom, čemu se v životě začít věnovat dříve.“

Mirek, 2.A

„Letošní seminář mě nechytil tolik jako ten loňský, ale řekl bych, že v tom hrálo velkou roli téma, které mi loni bylo výrazně bližší než biologie. Kromě té přednášky o forenzní antropologii, která mi přišla příliš jako výčet softwaru a technik, než něco co by mě doopravdy zaujalo. Naopak mě hodně zaujala přednáška od Davida Hokszy ohledně Bioinformatiky a strojového učení v něm.“

Láďa, R7.A