Jaká byla Anglie 2017
„Thank you,“ odvětil starší pán s brýlemi a dál s úsměvem zpíval Somewhere Over The Rainbow. Před Národní galerií na Trafalgar square ho obklopoval velký hlouček šťastně vyhlížejících lidí. Jiskřilo mu v očích, když nadšení posluchači vhazovali mince do futrálu od kytary. Londýn žije. To nepřehlédnete.
Začátkem června jsme se, kvarta s částí tercie, paní profesorky Přívětivá, Sirovátková, Semerádová a Tobík s Anežkou, vydali na desetidenní výlet do Anglie. Cestou tam jsme z vnitřní vyhlídky Atomia pozorovali Brusel a také se projeli na motorových loďkách v historických Bruggách – městě vybudovaném na kanálech.
V Anglii se naším prvním cílem stalo malebné městečko Cantenbury. Pak jsme neplánovaně, kvůli nedávnému teroristickému útoku a uzavření velké části Londýna, navštívili dechberoucí útesy Seven Sisters a přístavní město Brighton.
Bývalí i současní studenti GJK nás provedli univerzitními městy Oxford a Winchester a popovídali si s námi o životě tam (zaujala nás oslava konce zkouškového, kdy se studenti navzájem zaplácají od hlavy až po paty šlehačkou). Williama Shakespeara jsme více poznali ve městě Stratford upon Avon a někteří z nás si dokonce zahráli improvizované divadlo. Už v Londýně jsme navštívili divadlo spojené právě s tímto slavným spisovatelem – Globe.
Hlavní město Anglie jsme prošli křížem krážem, viděli jsme ho z paluby lodě na Temži a svezli se metrem. Tower Bridge, St. Paul’s Cathedral a Monument of the Great Fire of London nám poskytly, kromě ohromující architektury, výhledy na celé město v plné parádě. Svým vzdělávacím ambicím jsme dostáli ve Victoria and Albert Museum a v Science Museum, kde bychom potřebovali minimálně den navíc, abychom si ho celé podrobně prošli.
Už z domova jsme měli v angličtině připravené informace o významných památkách a lidech, s nimiž jsme se pak na patřičných místech navzájem seznamovali. Také workshopy, výklad průvodců a komunikace v rodinách, kde jsme bydleli, vylepšily naše znalosti nejpoužívanějšího jazyka světa.
Všichni jsme si také stoupli na nultý poledník, který, jak jsme se dozvěděli od naší paní průvodkyně, má vlastně být asi o 100 metrů dál, a prohlédli si Westminsterské opatství včetně hrobek a památníků významných britských osob (např. již zmiňovaného Shakespeara nebo sira Isaaca Newtona). Obdivovali jsme také dva zámky královských rodin – Hampton Court s apartmány Jindřicha VII. a palácovými zahradami, a Windsor s nejokázalejším střídáním stráží se živou kapelou. Nezapomenutelný výlet jsme zakončili pátrací hrou okolo Westminsteru a procházkou po Covent Garden.
Anna Ž., kvarta