Martin Kudrna na EuPhO a na IOAA

V jarní zprávě o úspěších septimána Martina Kudrny v celostátních kolech Fyzikální olympiády a Astronomické olympiády jsme Martinovi přáli hodně zdaru v letních mezinárodních finále. Martin prošel úspěšně výběrovými soustředěními při tvorbě národních českých týmů pro každou z olympiád a v půli července tak Českou republiku v pětičlenném týmu reprezentoval v gruzínském Kutaisi na Evropské fyzikální olympiádě, o měsíc později se pak coby člen českého týmu zúčastnil i Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice ve Vassouras v Brazílii. Podotkněme, že účast jednoho studenta ve dvou mezinárodních olympiádách je fakticky ojedinělou událostí.

V Gruzii se Martinovi podařilo s 20,9 body z 50 možných vybojovat bronzovou medaili. Z 256 účastníků skončil na 88. místě, umístil se tedy hluboce v první stovce nejen v Evropě (soutěžily i tradičně špičkové týmy – USA, Kanada, Hongkong, Singapur)! Pro zájemce slovo o náročnosti úloh: nechyběla speciální teorie relativity nebo odhady energie laserového svazku a doby trvání laserového záblesku. Experimentální úloha měřila jevy deformace míčku při dopadu na podložku – po kalibraci elektrických měřidel s piezoelektrickými prvky musel řešitel zkoumat dobu deformace míčku v závislosti na dopadové rychlosti, vše fakticky jen se zadáním problému a bez návodu, jak si počínat. Zpracování této úlohy měl Martin ze všech účastníků dvacáté nejlepší.

Český tým přivezl ze soutěže celkově jednu zlatou medaili, dvě bronzové a jedno čestné uznání.

O měsíc později odejel Martin s českou reprezentací do Brazílie.

Jakkoli se může zdát, že pět hodin času na teorii, 3 hodiny na zpracování dat, hodina na pozorování a půlhodina na práci v planetáriu jsou dostačující, tají se ve skutečnosti z náročnosti úloh dech: účastníci řešili kosmologickou úlohu s rozpínáním vesmíru, popisovali zatmění Měsíce (trojí nepříjemný převod souřadnic) s cílem určit tečnou složku jeho rychlosti vzhledem k Zemi, z parametrů dráhy stopy pohybu družice na Zemi musili spočítat parametry jejího pohybu okolo Země a nechybělo zpracování souboru dat naměřených na hvězdokupách.

Český tým se vrátil s jednou bronzovou a se čtyřmi stříbrnými medailemi, z nichž k jedné přispěl Martin – jeho výkon v našem mužstvu byl (o pouhých 0,3 bodu z 600 možných!) druhý nejlepší, kupříkladu v praktické části skončil ze všech účastníků celkově osmnáctý na světě, v datové analýze se umístil celkově čtrnáctý.

Na fotografii české výpravy Martin Kudrna druhý zleva

Nenápadného a velmi pěkného výsledku v celostátním kole dosáhl i současný sextán Vojtěch Černý. Jeho čtvrté místo v nižší kategorii na světový výběr sice nestačilo, ale oba chlapci mají před sebou ještě nejméně rok studia a my máme naději, že se za rok do reprezentace probojují a že o nich ještě uslyšíme.

Martinovi patří blahopřání a poděkování, oběma chlapcům držíme palce pro tento rok.