Mezinárodní astronomická olympiáda IAO 2017
Sára zazářila na světovém finále astronomické olympiády! Z Mezinárodní astronomické olympiády (IAO) 2017 naše studentka Sára Elichová ze septimy přivezla bronz, stříbro uniklo jen o jeden bod! Gratulujeme!
Ahoj všem!
V neděli jsem se vrátila z daleké Číny, kde jsem se zúčastnila mezinárodní astronomické olympiády (IAO).
Na základě vítězství v celostátním kole loňského ročníku AO jsem byla vybrána do pětičlenného českého týmu. Ve starší kategorii beta jsme soutěžily dvě a v kategorii alfa trojice mladších studentů.
Letos jsme se vypravili až do města Weihai na východě Číny, což bylo docela náročné už kvůli časovému posunu (+7 hodin). Letěli jsme nejprve 10 hodin z Prahy do Šanghaje a potom ještě po šestihodinovém přestupu 2 hodiny až do Weihai. Cestou jsme se nevyhnuli potížím, když polovina týmu byla zdržena kontrolou na letišti v Šanghaji a zmeškala let. Naštěstí to dobře dopadlo, dorazili jen o několik hodin později.
Zajímavou zkušeností bylo setkání se studenty z různých zemí, ale především s Číňany a jejich kulturou. Studenti byli přátelští, někdy byly sice problémy s dorozuměním, protože angličtina pro ně nebyla jednoduchá, ale přesto jsme se stihli dozvědět i něco o čínských znacích a dialektech.
Bohužel jsme se také přesvědčili o existenci čínské cenzury, když nám čínští organizátoři jen opatrně říkali, že některé stránky zde teď “z určitých důvodů” nebudou fungovat. Asi nejsilnějším zážitkem pro mě byla čínská kuchyně, která se vůbec nepodobala něčemu, co znám. Protože město leží přímo na pobřeží Žlutého moře, měli jsme na výběr ze samých mořských tvorů v prapodivných úpravách. Většina z nás už na konci pobytu jedla pouze hůlkami.
Samotná soutěž měla tři kola – teoretické (příklady z nebeské mechaniky, optiky, astrofyziky a kosmologie), praktické (analýza dat a zpracování grafů) a pozorovací (orientace na obloze a práce s dalekohledem – vyhledávání objektů a určování různých typů souřadnic).
Zatímco porota opravovala naše řešení, bylo pro nás připraveno několik exkurzí a výletů do okolí, ale také sportovní odpoledne, kdy jsme měli možnost si s Číňany zahrát pingpong nebo třeba skákat přes obruče.
Poslední den se konalo slavnostní vyhlášení. Podařilo se mi získat ve své kategorii bronz (škoda 1 bodu, který mi chyběl na stříbro) a zároveň náš tým získal ještě stříbro z mladší kategorie a tři čestná uznání.
Na zpáteční cestě jsme ještě museli přenocovat v Šanghaji, a tak jsme toho využili a nejrychlejším výtahem na světě (70 km/h) vyjeli na 2. nejvyšší budovu světa (632 m).
Na závěr bych chtěla připomenout, že v tuto dobu se začínají konat školní kola dalšího ročníku Astronomické olympiády. Věřím, že se všichni, koho zajímá astronomie nebo třeba fyzika, opět zúčastní.
Na přiložených fotografiích je Český tým na Shandong university ve Weihai, na výletě k majáku a pohled z hvězdárny ve Weihai.
Sára Elichová, R7.A