Robotiáda 2016
Naši nejmladší „roboťáci“ z týmu METRO (Šimon Andrš, Káťa Danilina, Emma Riplová, Vojta Slačálek a Metoděj Žežula z primy) uspěli krásným 2. místem v disciplíně „freestyle“ (robot podle vlastní fantazie) na 3. ročníku Robotiády, která se konala v pátek 12. února 2016 v brněnském VIDA centru.
Na soutěž ve skládání a programování robotů Robotiáda pro žáky základních i středních škol (celkem 50 týmů z celé ČR a několik týmů ze SR) jsme, i přes brzké vstávání a pozdní návrat, do Brna vyrazili se čtyřmi družstvy. Chtěli jsme především s nováčky nabrat zkušenosti, inspirovat se a vyzkoušet jednu z dalších soutěží.
Po registraci všechny týmy prošly přísnou technickou kontrolou. V úvodní přehlídce se jednotlivé týmy v rámci škol představily a následně se účastnily alespoň jedné nebo více z následujících disciplín – sledování čáry, dálkový medvěd nebo freestyle.
V kategorii ZŠ nás zastupovaly týmy:
METRO – Šimon Andrš, Káťa Danilina, Emma Riplová, Vojta Slačálek a Metoděj Žežula z primy si vybrali a připravovali se ve výše zmíněné úspěšné disciplíně „freestyle“ s robotem průzkumníkem a disciplíně „čára“, kde si také v konkurenci 32 týmů základních škol vedli dobře, jejich nejlepší čas prolomil magickou „stovku“ a s časem 98.24 sekund jim patří 16. místo.
STROMTROOPEŘI – Matyáš Vančák ze sekundy, Vilém Novohradský a Honza Suk z primy zkoušeli disciplínu „čára“ a „dálkový medvěd“, kterého se jim nakonec podařilo v časovém limitu zachránit.
MAKARÓNI – Dan Jirkovský, Dawid Kubiś a Mikuláš Pliska z primy bojovali také v disciplínách „čára“ a „dálkový medvěd“.
V kategorii SŠ nás zastupoval tým KOČIČIN – Jindra Dušek, Sam Galan a Mirek Lžičař z 1.A soutěžili ve „sledování čáry“. Jejich nejlepší čas byl 64.375 sekund a stačil na 6. místo z 15 zúčastněných středoškolských týmů.
Účast na soutěži, možnost vidět, jak to dělají jinde, co vše jde postavit např. úžasný model vlastní planetární soustavy s hvězdou smrti ze Starwars v centru místo Slunce, berušku, tučňáka, pastičku na myš, model školy… aj. Úspěchy i chvíle, kdy se zas až tolik nedařilo, robot nefungoval podle představ konstruktérů a programátorů, představují velmi cenné zkušenosti nejen do příštích soutěží.
Volné chvíle mezi disciplínami mohli účastníci trávit v expozici vědeckého parku VIDA. Užili jsme si to, někteří se i projeli na kole po laně nad hlavami návštěvníků nebo vyzkoušeli simulátor stavu beztíže. Pak už posbírat „kostičky“ lega, zabalit roboty, honem na „šalinu“ a na autobus zpátky do Prahy. Unavení a spokojení, horká čokoláda a obsazené stoly v autobusové síťové hře BINGO.
Děkuji všem, byli jste skvělí a těším se příště!