Běžný den na Winchester College popisuje Viktor Koropecký
Na Winchester College mi momentálně zbývají už jen tři týdny, a tím pádem si myslím, že jsem schopen věrně popsat všední den studenta této prestižní školy.
Všechno začíná ráno v 7.45, kdy můj housemaster postupně vtrhne do každého pokoje a každého nás vzbudí. V tu dobu také začíná snídaně, na kterou se tak nějak postupně dostaví většina studentů. Taková klasika, nad kterou už někteří ohrnují nos, jsou fazole, smažená slanina a vajíčka. Pokud na to někdo zrovna nemá chuť může si dát třeba toast s nutellou nebo cereálie.
Po snídani začíná příprava do školy, přičemž první hodina začíná v 8.45. Výuka je rozdělena na dva bloky po třech hodinách, rozdělených 25 minutovou přestávkou. S hodinami o délce 35 minut tedy tyto dva bloky končí v jednu hodinu. Starší ročníky počínaje čtvrtým, ve kterém jsem teď já, mají navíc několik volných hodin týdně a tedy se vyskytují i šťastné případy jako například já, kdy odpadají hned tři první hodiny v pondělí. Tento čas samozřejmě všichni studenti využívají k pilné přípravě do hodin, dělání úkolů a dalších užitečných věcí.
Jako předměty jsem si vybral chemii, fyziku a pokročilou matematiku, a také jsem samozřejmě dostal jejich vlastní předmět jménem Division. Mám tedy stejný výběr jako František, ale ani jeden z těchto předmětů nemáme společně, takže se v podstatě nevidíme.
Mimo tyto předměty vás někdy v týdnu může překvapit nějaká zvláštnost. Například ve středu jde každý člen třetího a čtvrtého ročníku do kaple, kde vždy některý z profesorů přednese nějaký svůj projev na téma, které je stejné po celý term. Tento term jsou to zdi. Poté mají ještě starší studenti dvě hodiny týdně k tomu, aby byli v knihovně. Tyto hodiny strávené v – podle mého názoru – nejúžasnějších prostorech školy většinou slouží k socializaci, přípravě na hodiny, hraní šachů a myslím, že jsem snad někdy někoho zahlédl něco číst. Ještě se rychle vrátím k Division! Vlastně jsem se tak nějak dozvěděl, že tu nikdo nemá nejmenší tušení, co je ten předmět vlastně zač. Jeho obsah záleží víceméně jen a jen na samotném profesorovi, a na jeho hlavním předmětu. Pokud máte náhodou francouzštináře, tak asi budete probírat literaturu předních francouzských autorů, pořádat akvarelovou výstavu anglických malířů a dívat se na film Gulliverových cest (tím nemyslím ten špatný, ve kterém hraje Jack Black).
V areálu školy je několik budov, z nichž čtyři v sobě mají učebny. Humanitní předměty (a ze mně neznámého důvodu matematika) se nacházejí v budově Flint Court a vědecké zase v Science school. Dále je zde Art school a Music school, ale v těch žádné hodiny nemám. Tak teď zase zpátky k programu dne! Když skončí tyto dva bloky hodin přesně v jednu hodinu, tak se studenti vrátí zpátky na house a v 13.15 mají oběd. Ten probíhá ve formě takového malého rituálu, kdy se ke každému stolu usadí jeden z profesorů a vy s ním pak máte vést rozumnou konverzaci. K jídlu je vždy jeden hlavní chod a dezert, přičemž téměř každý den je jídlo velice dobré. Vede se zde i menu pro vegetariány i vegany, jestli by snad někdo byl zaražený už snídaní. Po obědu nastává Ekker neboli odpolední program. V tuto dobu studenti hrají na hudební nástroje, jdou si zaplavat do školního bazénu nebo jdou na chvíli do posilovny. Samozřejmě sportovních aktivit je tu na výběr obrovské množství. Pokud je zrovna středa tak se student věnuje veřejným pracím a pomáhá například v lese jako já nebo učí ve škole nebo se oblékne do uniformy a jde vykonávat kadetskou službu.
Pokud je zrovna náhodou pondělí, středa nebo pátek, tak máte další tři hodiny výuky, které začínají v 16.15 a končí v 18.10, takže se akorát dostanete zpátky na večeři. Pokud je na druhou stranu jakýkoliv jiný den, tak se nadále můžete věnovat svým Ekker aktivitám nebo klidně využívat volný čas k něčemu jinému. Například ve čtvrtek odpoledne je v nabídce programování, kde se momentálně věnují šifrovacím softwarům.
Na večeři se opět tak nějak postupně dostaví většina studentů a může je čekat cokoliv od hamburgerů, přes pizzu, až po lasagne.
Poté má student opět chvíli času, po kterém nastává toytime. K tomu se pojí celkem vtipná historka, že někdy v patnáctém století si studenti ve svém klasickém worktimu všimli, že ve starořečtině se slovo práce řekne velice podobně britskému slovu práce, takže v podstatě celou dobu měli toytime, takže se to možná spíše jako takový vtip přejmenovalo a drží se to dodnes a nejspíše napořád.
V toytimu student musí vypracovat své domácí úkoly, napsat eseje, připravit se na testy nebo prostě cokoliv, co souvisí s jeho výukou. Mladší studenti jsou přitom ve společných prostorech a každý z nich pracuje u svého stolu, zatímco nad nimi má někdo dozor.
U tohoto bych chtěl zdůraznit důležitost jejich předmětu Division, který i vědecky zaměřené studenty nutí číst filosofii, psát eseje a diskutovat nad momentálními událostmi, takže se student příliš nezaměří jen jedním směrem a neztratí obecný přehled.
Nakonec studenty čeká preces, což je domovní schůze, kde se všichni sejdou a housemaster zjistí jestli někdo nechybí. Tady také řekne plán na další den, jestli se pořádají nějaké soutěže nebo nějaká speciální událost. Mezi ty patří třeba přednášky, které se zde objevují dost často.
A na závěr celého, náročného dne má student ještě dvě hodiny volného času, kdy se nejspíše věnuje nějakým vlastním aktivitám nebo pokud je pondělí tak jde na kroužek řešení fyzikálních problémů nebo jde navštívit observatoř v Science school.
V 23.00 je už v podstatě celý house zhasnutý a kromě členů nejvyššího ročníku všichni samozřejmě spí a už se nevěnují ničemu jinému.