Další zprávy z Downe House 2016

Nare a Anja průběžně píší blog a nyní posílají každá i pár odstavců na školní stránky…
Drazí přátelé, blízcí, čtenáři!
Zdravím opět z Downe Housu! Doufám, že jste si vychutnali podzimních prázdnin, které snad nejenom pro nás byly obdobím doplňování sil (a dohánění spánkového deficitu), ale také časem nejednoho dobrodružství. Já i Anja jsme se rozhodly ztratit se v ulicích Londýna, ať už s rodiči, kamarády, nebo na vlastní pěst. Ani uličky Cambridge neušly mým šlépějím. Od začátku týdne jsme však opět narazily na tvrdou realitu a musely najet na školní režim, však ani to, že nás škola zaměstnává od rána do večera a někdy nám nedává spát ani o víkendech, nás nedokáže odradit od kouzelného pocitu, který prožíváme již od začátku našeho pobytu na této škole – jako bychom byly stále ve snu.
Pro ty, kteří nejsou obeznámení s Downe Housem, jsme čistě dívčí internátní škola (ano, samé dívky 24 hodin denně…však divily byste se, jak rychle si na to člověk zvykne a kolik výhod to s sebou přináší). Školní systém tu funguje radikálně jinak než u nás v kotlině České. Ve třeťáku si dívky volí tři až čtyři předměty (ti odvážnější pět až šest), které budou následující dva roky studovat a ze kterých budou maturovat. Každý předmět máme osm hodin týdně, suma sumárum 32 vyučovacích hodin týdně. Však to není vše, škole záleží na našem fyzickém zdraví, a tak nás čtyři hodiny týdně vyhání na sporty, které jsme si vybraly. Zároveň, můžeme si vybrat sport, který děláme závodně a v rámci kterého trénujeme ve volném čase. Jsme součastí netbalového týmu, což by se dalo popsat jako nepovedené dítě házené a basketbalu, ale učíme se novým pravidlům a dokonce jsme se v rámci týmu jednou zúčastnili víkendového zápasu!
Kromě mých předmětů – anglická literatura, italština, business studies a módní design, mám spoustu jiných aktivit a učastním se různých studentských spolků. Kromě tanců – Skotské tance (nejlepší forma zábavy v páteční večer), a čtvrtečního hiphopu také chodím na debatování, Politics society (kde kromě debatování o tom, zda by vězni měli mít právo volit, koukáme na parodie na Donalda Trumpa), nebo na Model OSN.
Kromě toho mě tu často rozptylují zdejší dívky, mezi kterými jsem si našla mnoho přátel, a i přesto, že se těším domů, už začínám být smutná a pomalu si uvědomovat, jak mi budou chybět nejenom ony, ale i Downe House se vším všudy. Proto se tu snažím užívat si každé minuty nejen z akademického hlediska, ale také si užít s přáteli poslední měsíc pobytu, který nám utíká až podezřele rychle…
Posílám tisíce pozdravů a mnoho lásky!
Nare
I já zdravím všechny naše čtenáře!
Podzimní prázdniny byly opravdu zasloužený odpočinek. I za mnou přijela rodina a celý týden jsme spolu strávili v Londýně, chozením po památkách, krmením veverek a jiných obyvatel parku. Dokonce se mi podařilo setkat se se Sebastiánem, který je stipendistou v Oundle a měl prázdniny ve stejné době jako já (ikdyž dvakrát tak dlouhé!). Nemůžu uvěřit, že za týden jsou další prázdniny, tentokrát jen prodloužený víkend, a o tři týdny později již odlétáme zpět do Česka. Život na Downu mi bude určitě chybět, ale musím přiznat, že i naše škola mi docela chybí.
Jak asi víte, v Anglii se v posledních dvou ročnících studují jen 3-4 předměty. Pro mně to jsou: chemie, anglická literatura, dějiny umění, fotografie. Každý předmět máme 8 hodin týdně. V porovnání s množstvím předmětů, které máme na GJK, a na středních školách v Česku obecně, je to docela rozdíl. Všechno probíráme velmi podrobně a do hloubky, s vědomím, že na základě těchto předmětů nás pak budou vybírat na univerzitách. Upřímně, jsem docela ráda, že doma máme víc předmětů a s nimi i větší přehled. Asi toho nestihneme probrat tolik, ale musím říct, že například to, co tady bereme na chemii jsme se na GJK učili ve velmi podobném stylu. Když jsem poprvé viděla seznam předmětů, ze kterých jsme si mohly vybrat, hnedka jsem se zamilovala do fotografie. Předmět je to na první pohled docela nenáročný, ale práce je tam víc než dost. Kromě vytváření vlastních “skečbuků” se učíme i tradiční techniky vyvolávání filmu a fotografie nebo práce s digitální fotografií v adobe photoshopu (přiložím některé naskenované fotky z negativů). Na dějinách umění si připadám téměř jak na vysoké škole, jelikož objem informací nutných vstřebat na každé hodině je obrovský, ale díky skvělému výkladu si nemůžu stěžovat. V dějinách umění budu pokračovat i zpět na GJK a moc se tětším, že budu moct sdílet některé posbírané zkušenosti. Nakonec anglická literatura, studovat Shakespeara v Anglii je úžasné, k tomu není co dodat. Není to ani trochu nudné a stejnotvárné, čehož jsem se mylně obávala. Je tu dost prostoru pro výklad učitele, stejně jako pro naše nápady a interpretace.
Třetí odstavec, měla bych se krotit. Je opravdu hodně věcí, o kterých bych ráda napsala. Snad jen něco málo o mimoškolních aktivitách. Jak Nare již zmínila, chodíme každý týden na skotské tance, které jsou vedené holkama z vyššího ročníku. Už jsme jednou vyrazily do chlapecké školy v Radley na společný nácvik a tuto sobotu za náma přijeli kluci z Etonu a po společenské večeři jsme s nima tancovaly. Výběr mimoškolních aktivit je téměř neomezený. Začla jsem tu chodit do sboru, z čehož jsem nadšená a určitě bych ráda pokračovala i zpět ve škole. V neděli jsem zpívala s ostatníma spolužačkama na počest padlých vojáků v první a druhé světové válce, na takzvaném Rememberance service. Kromě sboru tu chodím například na balet, jógu, art club a politics society. Máme tu neomezenou podporu ať už na naší koleji či od našich učitelů, tutorů a v neposlední řadě našich kamarádů, na které budeme dlouho vzpomínat.
Abych to tak nějak shrnula, pobyt na téte škole je naprosto výjimečný a moc si to tu užívám.
Na náš blog budeme určitě přidávat nové články a fotky, tak ho nezapomeňte sem tam nevštívit!
Mějte se nádherně a užívejte posledních slunečních dnů! (tady je už hrooozná kosa, ale naštěstí nemrzne, zatím)
Anja