12 dní na Tchaj-wanu: IBSH x GJK Exchange project

Po tříleté spolupráci se školou International Bilingual School at Hsinchu-Science-Park (IBSH) na Tchaj-wanu se uskutečnila první část výměnného programu, kterého se účastní tři české a tři tchajwanské střední školy. Cílem projektu je poznat novou zemi, její kulturu, vzdělávací a politický systém, ale zejména studenty a jejich každodenní život. V předchozích fázích, které kvůli pandemii probíhaly pouze formou videohovorů, studenti GJK prezentovali českou kulturu, naší školu a svůj pohled a příspěvky k probíranému tématu, např. ekologie. Díky této části se v minulém školním roce dodaly koše na tříděný odpad do každé kmenové třídy, což by mělo přispět ke zlepšení recyklace na naší škole a zdůraznění této problematiky.

Pod vedením pana profesora Hovorky, pana ředitele Žďárka a jejich tchajwanských protějšků se podařilo zorganizovat 12denní pobyt na Tchaj-wanu, který proběhl na přelomu února a března. 12členná skupina se vydala na 12hodinový let, jeden den v hlavním městě a poté přesun k partnerské škole v Sin-ču. Studenti žili v rodinách místních studentů, kde plnými doušky poznávali jídlo, zvyky, kulturu a životní styl tohoto asijského ostrova. Celá výprava zažila běžnou výuku, tradiční lví tanec, čínskou kaligrafii a výrobu různých pochutin nejen z rýže. Intenzivní zážitky získal každý i z mimoškolních aktivit a rodinných výletů během víkendu.

Tato cesta je pouze prvním krokem dlouhodobé spolupráce, neboť tchajwanští studenti dorazí do Česka začátkem října. Následně by měl projekt dále pokračovat ke sblížení lidí těchto dvou škol a států.

Za studenty GJK

Jana Löfflerová 4.B


Den první – vřelé přivítání na IBSH a vzájemné představení
Výlet do výrobny rýžových nudlí a dalších tradičních pochutin
Jednou za měsíc se sejde celá škola k vyhlášení úspěchů, oznámení důležitých informací. Tentokrát v rámci programu studenti GJK představili české tradice jako tanec mazurky a polky.
Studenti GJK se zapojili do běžné výuky, která na IBSH probíhá v anglickém jazyce.